A magánorvoslás csapdái
Demokratikus országokban szakmai, jogi etikai szempontból rend van az egészségügyben, írja a Népszavában Rozsos Erzsébet ápolásetikus.
Ahhoz, hogy a demokrácia egyik fő ismérvének, az igazságosságnak érvényt lehessen szerezni, szükség van az elosztásról való társadalmi konszenzusra. Ez kőkemény szakmai, jogi, etikai betegjogi és fogyasztóvédelmi feltételeken alapul.
Ha a kormány rákényszeríti az embereket arra, hogy ha nem fogadják el a rossz, szervezetlen, igazságtalan, alulfinanszírozott állami egészségügyi ellátást, akkor vásároljanak nem átlátható minőségű és olykor beláthatatlan költségű ellátást a magánban, az etikátlan. Különösen akkor, ha a magánellátás minden felelősség nélkül, kimazsolázott szolgáltatásokat nyújt, majd a betegekre mint fogyasztóra hárít minden a gyógyuláshoz szükséges költséget. Ez történik például, amikor a három nap után hazaadott műtétes betegnek magának kell gyógytornászt, ápolást biztosító segítséget szerezni, mert bizony a 3 millióban ez már nincs benne.
Ezt a rendszert, amely az embereket pénzügyi és pszichológiai krízisbe taszítja, nem lehet elfogadni.
(...) Kérdés, miért nem vállalják a magánszolgáltatók a komplikációk megoldását - hiszen kemény profittal működnek. Miért kerülnek az állampolgárok a magánból a biztosítottak pénzén fenntartott állami egészségügybe, ha a szövődményeket, orvosi műhibákat kell rendbe hozni azonnali sürgősséggel? Ja, hogy az sokba kerül? Az adófizetőknek is. Meg a betegnek is, ha kiderül, tb-biztosítottként az állami kórházi ellátást neki kell kifizetni. Miközben már milliókat fizetett ki a magánellátásban a szolgáltatásért.
Az is érdekes lehet, mi ebben a magánintézmények akkreditációját végző hatóság felelőssége. Amikor a magánintézmény engedélyét kiadták, vajon milyen nyilvános akkreditációs folyamat alapján tették? Konzultáltak-e a fogyasztóvédelmi hatósággal, amelynek szintén kellene, hogy legyen álláspontja az esetről? Kinek kell kikényszeríteni, hogy körültekintőbb legyen az engedélyek kiadása és ellenőrizhető legyen a magánszolgáltatók szervezeti és szakmai működése? Vajon mitől lesz transzparens a magánellátás?
Halkan kérdezem: mennyi pénzt kóstál ma magánban a lúzer betegtől kierőszakolt profit, hogy aztán nem telik belőle a magánkórház felelősségbiztosítására? Miért hallgat erről annyira mindenki?
A teljes írást ITT olvashatja