A kutatási eredmények hasznosulását segítik Szegeden
A kutatási eredmények hasznosulását segítő, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal által támogatott, 300 millió forintos költségvetésű program zárult le a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE).
A közlemény szerint megalapították az SZTE Interdiszciplináris Kutatásfejlesztési és Innovációs Kiválósági Központját, amely az országban egyedülálló módon gyűjti össze és karolja fel az egyetem legkiválóbb kutatóit, kutatásait és projektjeit. Célja, hogy az erőforrások koordinációjával, a kutatás-fejlesztési és innovációs rendszer szereplői közötti együttműködés erősítésével támogassa a kutatási eredményeket.
A 2020-tól szeptember végéig tartó projekt fontos része volt a felsőoktatási intézmény együttműködésének erősítése a hazai és nemzetközi ipari partnerekkel: az SZTE több mint 150 kutatás-fejlesztési és több mint 250 klinikai vizsgálati szerződést kötött.
Az egyetem kiemelt figyelmet fordít a kutatók által létrehozott, kifejlesztett szellemi alkotások jogi védelemére, megfelelő hasznosítására. A projekt segítségével 15 hazai és 17 nemzetközi iparjogvédelmi bejelentés született; az SZTE szellemitulajdon-portfóliója így jelenleg 41 szabadalomból, 55 know-how-ból, két használati mintaoltalomból, öt védjegyből és négy tanúsító védjegyből áll.
Az intézmény Proof of Concept alapot hozott létre, amely támogatja a kutatói ötletek hasznosítási stratégiájának kialakítását. Az alap négy pályázatán a kutatók, oktatók és hallgatók 17 projektje kapott összesen több mint 100 millió forint támogatást. A hallgatói innováció támogatására számos ötletversenyt, programot rendeztek, több mint 1600 hallgató részvételével. A képzéseket, tréningeket csaknem ezer hallgató teljesítette.
Az egyetemen munkacsoport működik, amelynek célja, hogy külső együttműködések kialakításával biztosítsa a kutatók bekapcsolódását a Horizon Europe és más nemzetközi projektekbe. 2020 elejétől több mint nyolcvan projektjavaslatot nyújtottak be a H2020 és Horizon Europe programok keretében.