hirdetés
2024. november. 22., péntek - Cecília.

A járóbeteg-ellátók csalódottak

A Magyar Járóbeteg Szakellátási Szövetség sérelmezi, hogy az önkormányzatok által fenntartott szakrendelők nem kaptak semmilyen kompenzációt, szemben a kórházakkal.

A kórházi adósságrendezésre szánt 33 milliárdos összeg elosztásakor ismét indokolatlanul hátrányos helyzetbe kerültek a járóbeteg-szakellátók - írta a szövetség az MTI-hez szerdán eljuttatott közleményében, hozzátéve, hogy ez ellentétes a kinyilvánított szakmapolitikai elvekkel.

Mivel a kórházaktól független és önkormányzati tulajdonban maradt szakrendelők látnak el minden negyedik járóbeteget, szerintük az intézkedés miatt jogosan merülhet fel a kérdés, hogy szándékosan büntetik-e az önkormányzati fenntartásban maradt egészségügyi intézményeket.

Emlékeztettek arra, hogy az idén csökkent a járóbeteg-szakellátási kassza kerete, így kasszamaradvány sem képződött, és az önállóan működő járóbeteg-szakellátó intézmények teljes egészében kimaradtak az előző években is megszokottá vált többlet juttatásból.

Mindemellett a kórházakkal integráltan működő járóbeteg-szakellátók helyzete sem tűnik megnyugtatónak - vélte a szövetség -, hiszen az ilyen konstrukcióban működő szakellátók sem lesznek a kompenzáció nyertesei között, hiszen a konszolidációra kapott összeget a lejárt szállítói tartozás kiegyenlítésére kell hogy fordítsák a kórházak.

Mint írták, a járóbeteg-szakellátás finanszírozásának 2013. január 1. óta történt csökkentése a fekvő szakellátástól független intézmények nagy részének már eddig is komoly, az éves bevételek 3 százalékát meghaladó finanszírozás-csökkenést okozott, összességében pedig az önkormányzati intézmények a teljesítményalapú társadalombiztosítási bevételeik 7 százalékos kiesésével számolhatnak 2013-ban a tavalyi évhez képest.

A szövetség úgy véli, hogy a finanszírozásában szűkülő járóbeteg-szakellátás csak a jól láthatóan kapacitásgondokkal küzdő kórházakra ró további ellátási terhet, hiszen kórházba kell beutalni a beteget, ha nem tudják járóbeteg-szakellátásban fogadni.

"A Magyar Járóbeteg Szakellátási Szövetség értetlenül áll a szakmai alapokon nyugvó, és a kormányzat által deklaráltan vállalt szakmapolitikai programok, például a Semmelweis Terv teljes mellőzése előtt. Nem tudunk elképzelni olyan "pénzosztási" gyakorlatot, amely egyes ellátó csoportokat negatívan diszkriminál, miközben minden egészségügyi intézmény egyformán a betegek lehető legjobb ellátásán dolgozik" - fogalmaz a szövetség közleményében.

(forrás: MTI)

Könyveink