A háborúellenes akciótervtől a koronavírusig
A háború miatt szükségessé vált intézkedések mellett az EgészségAblakról és a koronavírus újabb variánsáról is szó esett a rendkívüli Kormányinfón.
Háborúellenes akciótervről döntött a kormány, jelentette be a Miniszterelnökséget vezető miniszter hétfőn Budapesten, a Kormányinfón. Gulyás Gergely egyebek között közölte, védelmi hozzájárulást kell fizetnie minden olyan multinacionális vállalatnak, amely a háborús időkben extraprofitra tett szert. Ismertetése szerint a hozzájárulást a bankszektornak, a multiknak és az energiacégeknek kell megfizetniük, a befizetett összeg a védelmi alapba kerül. A miniszter azt mondta, az energiaszektorra és a multinacionális cégekre kivetett extraprofitadót és a kiskereskedelmi adót nem csökkentik idén, annak mértéke változatlan marad.
A védelmi hozzájárulásra vonatkozó kérdésre kifejtette, az idén közel 400 milliárd forintos bevételt jelent. Minden ezzel kapcsolatos szabályozás a héten megjelenik, a szabályok augusztus 1-jétől lesznek érvényesek.
A kormány nem vezeti ki a rezsistopot, jelentette ki a miniszter, akit arról is kérdeztek, hogyan érinti a rezsialapot, hogy a védelmi alapba irányítja át a kormányzat az energiaszektorra kivetett, nem módosuló különadókat. A miniszter az üzemanyagok adóterhének csökkentéséről úgy nyilatkozott: arra – részben uniós szabályok miatt – idén nem lehet számítani.
Vitályos Eszter kormányszóvivő bejelentette: a kormány két évvel, 2026. július 1-jéig meghosszabbítja a 2019 és 2021 között felvett babaváró kölcsönök esetében a gyermekvállalási határidőt. A döntést azzal indokolta, hogy a babaváró kölcsön 2019-es bevezetését követően több, előre nem látható, nem várt, nagy horderejű, vis maior jellegű negatív esemény következett be, mint a Covid-járvány, az ukrajnai háború vagy az energiaválság. A kormány úgy gondolta, hogy ez a magyar családok egészségi állapotát, életszínvonalát, foglalkoztatási helyzetét egyaránt hátrányosan érinthette, és ezzel jelentősen megnehezíthette a gyermekvállalási terveik megvalósítását is.
Vitályos Eszter azt is bejelentette, hogy július elsején elindult az Egészségablak, egy országos egységes digitális időpontfoglaló rendszer, ami a járóbeteg szakrendelésekre való időpontfoglalásban segít. A bevezetés fokozatos, eddig országszerte 4143 szakrendelés kezdte meg az időpontok publikálását, de hónapról hónapra bővül majd azon szakrendelők és szakrendelések listája, ahol már így is be lehet jelentkezni – tette hozzá, jelezve, hogy emellett továbbra is lehet majd személyesen vagy telefonon időpontot foglalni a szakrendelésekre. Az alkalmazást már több mint hárommillióan töltötték le, havonta 2,5 milliószor nyitják meg és több mint kilencmillió leletet töltenek le belőle- A július elsejei indulástól július 6-ig 504 lakossági foglalást regisztráltak.
A koronavírus újabb variánsának terjedéséről Gulyás Gergely úgy nyilatkozott: az nem hasonlítható össze az eredeti Covid-vírussal, annál jóval enyhébb lefolyású, így nem indokolt külön intézkedések bevezetése.