A botox mélyebben hat, mint eddig gondoltuk
Olasz kutatók a közelmúltban számoltak be arról, hogy az arc ráncainak eltüntetésére használt botulinum toxin a bőr rétegei közül kikerülve egészen az agyi idegrostokig juthat.
A helyi ránctalanításra régóta alkalmazott botoxról eddig azt tartották, hogy mindvégig a befecskendezés helyén marad, olasz kutatók azonban a The Journal of Neuroscience című lapban arról számoltak be, hogy a toxin néhány nap alatt eljut a központi idegrendszerbe, és ott a SNAP-25 nevű fehérje károsítása révén megzavarhatja a neurotranszmisszió folyamatát. A megállapításaik alapjául szolgáló patkánykísérletekben ugyanis a pofa, illetve az agy területére juttatott botulinun toxin hatására SNAP-25-fragmentumok jelenlétét igazolták.
A toxin idegrendszeri hatásait még korántsem sikerült teljes körűen tisztázni, mindenesetre új kérdések vetődnek fel az eddig kizárólag lokális hatásúnak tartott szer biztonságosságával kapcsolatban. Az Egyesült Államok élelmiszer- és gyógyszer-felügyeleti hatósága (FDA) máris szükségesnek tartja az erre vonatkozó adatok felülvizsgálatát, attól tartva, hogy a ránctalanító kezelést követően légzési nehézségek vagy halálesetek fordulhatnak elő. Az olasz kutatók ugyanakkor nem ennyire borúlátók, elképzelhetőnek tartják ugyanis, hogy az érintetteknek akár valamifajta előnyük is származhat a most felvetett távoli hatásokból.
Dr. Simonfalvi Ildikó