Gazdaság
A Bankár Holding 1 milliárd forinttal beszáll a Phylaxiába
A tőzsde honlapján közzétett tájékoztatás szerint a Phylaxia 5 millió darab, 200 forint névértékű és kibocsátási értékű, a korábban kibocsátott részvényekkel azonos jogokat biztosító törzsrészvényt bocsát ki. A társaság alaptőkéje ezzel 7,4 milliárd forintra emelkedik. A jelenlegi részvényeseknek elővásárlási joguk van a kibocsátandó új részvényekre.
A Phylaxia április 7-én tartott közgyűlése a társaság részvényeinek névértékét 25 forintról 200 forintra módosította. A tőzsdén jelenleg még 25 forintos névértékű részvényekkel kereskednek. A papírok kereskedése a keddi tőzsdenapon szünetelt, tekintettel a társaság igazgatósági ülésére, amelyen a tőkeemelésről, továbbá akvizícióról döntöttek. A Phylaxia részvények árfolyama szerdán 1 forinttal 11 forintra emelkedett.
Az igazgatóság kedden az N-GENE Research Laboratories Inc.-ben történő 750 ezer darab részvény és azonos mennyiségű warrant megszerzéséről, valamint ugyanezen 750 ezer darab részvényre vonatkozó opció alapításáról is határozott, és az erre vonatkozó szerződéseket a társaság kedden megkötötte. (A warrant részvényre vonatkozó, vételi opciót jelentő értékpapír.) Az akvizíció pénzügyi forrását a Phylaxia az elhatározott tőkeemelés összegéből biztosítja. Azt nem közölte a társaság, hogy milyen mértékű tulajdonrészt szerez.
Az N-GENE pénzügyi befektetők és magyar kutatók által létrehozott gyógyszeripari-biotechnológiai vállalkozás, amelynek elsődleges célja – saját tulajdonú világszabadalma alapján – originális, a diabétesz (cukorbetegség) 2-es típusában használható gyógyszer kifejlesztése. A hightech molekulafejlesztés elsősorban azokon a 2-es típusú cukorbetegeken segíthet, akiknek a szervezetében elegendő inzulin termelődik ugyan, ám ez mégsem szabályozza megfelelően a vércukorszintet.
Az N-GENE a közelmúltban fejezte be Magyarországon az originális BGP-15 nevű molekula humán II. fázisú klinikai kipróbálását, beteg embereken is bizonyítva a szer hatékonyságát. Reális esély van arra, hogy a molekulából 4–5 éven belül nagy hatású gyógyszer lehet, több száz millió dollár világpiaci értékű készítmény keletkezhet önállóan vagy egy multinacionális céggel közös fejlesztésben – tartalmazza a közlemény.
MTI