hirdetés
2025. április. 01., kedd - Hugó.
hirdetés

A babák több mint 40 százaléka császármetszéssel született

Tavaly a császármetszéssel születettek aránya az összes születés között 41,59 százalék volt egy friss felmérés adatai szerint, amelyről a Dívány ír.

A 2000-es évek elején lépte át hazánkban a császármetszéses szülések aránya az összes szülés egyötöd részét, vagyis a 20%-ot. A következő évtized beköszöntére ez az arányszám 30%-ra emelkedett, de alig jött el az évtized vége, 2017-re már elérte a 40%-os arányt. 2019-ben még ezt is túlszárnyalta a császármetszések aránya. 42,02% lett a rekord, majd két éven át enyhén csökkenő tendenciát lehetett megfigyelni. 2022-ben és 2023-ban újra emelkedőbe fordult a trend, ha nem is drasztikusan, s ez 2024-ben sem változott meg, a legfrissebb adatok értelmében: 2024-ben a császármetszéssel születettek aránya az összes születés között 41,59% volt - írja a Dívány.

A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) fenti számadatait azonban árnyalja, hogy a NEAK csak az állami kórházak statisztikáit ismeri. A magánklinikákon történő, illetve az otthoni szüléseket így nem vették figyelembe az arány megállapításánál.

Az állami kórházakat tekintve 15 intézményben 1%-on belüli módosulással változatlannak ítélhető az arány. 15 állami szülészeten csökkent, 26 betegellátóban pedig nőtt a császárral született babák aránya.

Ahol a WHO 15-20%-os ajánlásához a legközelebb tudtak maradni az országban, az a Győri Petz Aladár Kórház, a Dombóvári Szent Lukács Kórház, illetve az Egri Markhot Ferenc Kórház szülészeti osztálya. A dobogóról éppen lecsúszott Kisvárda a negyedik az országos ranglistán, a fővárosi intézmények közül pedig egyedül a Szent Imre Kórház képviselteti magát a császármetszést legkisebb arányban végző hazai kórházak körében.

(forrás: Dívány)

Könyveink