David D’Or, Moreno Pincas, Andrzej Wajda és egyéb sztárok Budapesten
Zsidó Nyári Fesztivál tizenegyedszer
A rendezvénysorozatot a Magna Cum Laude koncertje nyitja augusztus 30-án este kilenckor, az A38 állóhajón. Másnap, 31-én este 7-kor a Dohány utcai zsinagógában lép fel David D’Or. Az izraeli sztár, aki a klasszikus popzenei és világzenei stíluselemeket keveri, utoljára 2007-ben jelentkezett új lemezzel – de Magyarországon talán jobban emlékeznek rá 2004-ből, amikor ő képviselte Izraelt az Eurovíziós Dalfesztiválon. A zenei programok közül kiemelkedik a Nemzetközi Kántorkoncert (szeptember 1-je, Dohány utcai zsinagóga), Benzion Miller, Azi Shwartz, Yaakov Lemmer, Fekete László és a Jeruzsálemi Kántor Kórus, valamint Neumark Zoltán (zongora) részvételével.
Ugyanezen a helyszínen rendezik meg a kétnapos Klezmermaratont. Első napján, szeptember 2-án a Budapest Klezmer Band és a Pressburger Klezmer Band zenél, másnap a Pannónia Klezmer Band és a lengyel Max Klezmer Band folytatja a programot. A klezmer az idén meghatározó eleme a fesztiválnak: szeptember 4-én a Sabbathsong Klezmer Band (Ruttkai Éva Színház, este hét óra) szórakoztatja a közönséget. A Palya Bea Quintet szeptember 3-án hallható az Uránia Filmszínházban. Akik pedig kíváncsiak az utóbbi idők két magyar sztárcsapatára, ne hagyják ki a Vodku és a Besh o droM koncertjét szeptember 7-én este hétkor az A38 hajón.
Bár hagyományosan a zenei vonal a legerősebb, a XI. Zsidó Nyári Fesztivál egyéb művészeti programokat is kínál. Szeptember 6-án este nyolckor látható például a Spinoza Házban Katherine Kressmann Taylor darabja, a Címzett ismeretlen, rendezője Groó Diána. A történet a zsidó származású amerikai Max Eisenstein (Kulka János) és a német Martin Schulse (László Zsolt) barátságát meséli el levelezés formájában – a rendkívül szoros baráti szövetségbe alattomosan kúszik be a történelem.
Szeptember 8-án 18 órakor a Kövek meséi – Irodalmi séták a pesti zsidónegyedben című kötetet mutatják be az Elektrotechnikai Múzeum udvarán: itt kortárs írók invitálják képzeletbeli sétára az olvasót, és bemutatják a zsidónegyed utcáit, belső kertjeit. A könyv szerzői: Benedek István Gábor, Deutsch Gábor, Lábass Endre, Lugosi Viktória, Németh Gábor, Sárközi Mátyás, Szántó T. Gábor, Szegő Dóri és Zeke Gyula. Az Alexandra Könyvesházban (Bp. V., Károly krt. 3/c) könyvbemutatók lesznek: Müller Ferenc: Kétezer nap (Révai Digitális Kiadó Kft.), Spiró György: Három dráma, Gantner Ádám: Kissinger és én (Új Mandátum Kiadó), valamint Bán Zoltán András: Hölgyszonáta (Scolar Kiadó) című köteteiről szólnak majd a beszélgetések.
Ami a képzőművészetet illeti, a fesztivál idején a Mednyánszky Galériában Róth Anikó, Szalma Edit és Kapolka Gábor kiállítását tekinthetjük meg. Róth Anikó akvarelljei, meseillusztrációi mellett tűzzománc képeivel, Szalma Edit grafikusművész akvarellekkel jelentkezik. Kapolka Gábor fotóesszé-sorozatában a Magyarországon élő ortodox zsidóság életét mutatja be, /Ima harmatért címmel.
A Ráday Galériában Moreno Pincas kiállítása látható. A bolgár származású, Franciaországban élő festőművész 1936-ban született Bulgáriában, majd 1949-ben Izraelbe emigrált, később Párizsba költözött. Goyai és toulouse-lautrec-i hatásokat mutató művei középpontjában főként cirkuszi jelenetek állnak. Végül különlegesen érdekesnek ígérkezik Andrzej Wajda grafikai kiállítása, amely a Lengyel Intézetben nyílik.
Az Uránia Nemzeti Filmszínházban A kövek üzenete címmel rendeznek tematikus filmfesztivált szeptember 4–8-ig. Vetítik többek között Ocsenás Zsoltnak a zsidónegyedről szóló dokumentumfilm-sorozatát és Groó Diána Córesz című munkáját, valamint A kövek üzenete című ötrészes sorozatot. A programsorozat a Shlomo Bar és a Fellegini KlezmerGipsy koncertjével zárul szeptember 8-án este 7-kor a Dohány utcai zsinagógában.
Péntek Orsolya (Medical Tribune)