Viszlát, fülpálcika és szívószál!
Az Európai Parlament elsöprő többséggel szavazta meg azt az indítványt, amely 2021-től betiltja az egyszer használatos műanyagból készült tárgyak egy részét, közli a Qubit.
Mi az a három műanyaghulladék, ami a leggyakrabban bukkan fel a tengerpartokon? A műanyag palack, a fülpiszkáló és a cigarettacsikk. Az Európai Parlament képviselői szerdán óriási többséggel fogadták el az egyszer használatos műanyagok betiltásáról szóló indítványt, amely a beterjesztő szerint a tengerekben lebegő, az élővilágot súlyosan károsító hulladéktípusok 70 százalékát lefedi. A javaslatot, amely 2021-től tilt be több terméket az Európai Unió területén, 560 képviselő szavazta meg 35 nem szavazat ellenében, 28-an pedig tartózkodtak.
Az EU országai évente 25 millió tonna műanyag szemetet termelnek.
A következő – környezetkímélő alternatívával is kiváltható – termékek tűnnek el az unióból 2021-ig:
- egyszer használatos műanyag evőeszközök (villák, kések, kanalak és evőpálcikák),
- egyszer használatos műanyag tányérok,
- műanyag szívószálak,
- műanyag fültisztító pálcikák,
- műanyag lufitartó pálcikák,
- az úgynevezett oxo-degradációs műanyagok (amelyek oxigénnek, hőnek és nedvességnek kitéve lebomlanak ugyan, de utána még egy mikrobiális szinten is folytatódnia kellene a bomlásnak, aminek az eredményei már kétségesek) és az expandált polisztirol (EPS) poharak (jellegzetesen a hőtartó kávéspoharak ilyenek).
Az indítvány arról is rendelkezett, hogy a tagállamoknak 2029-ig a műanyag palackok 90 százalékát össze kell gyűjteniük, és a műanyag palackoknak 2025-re legalább 25 százalékban, 2030-ra pedig legalább 30 százalékban újrahasznosított műanyagot kell tartalmazniuk.