Vesével, májjal, szívvel, lélekkel
A magyarországi szervátültetés hétköznapi akadályai
A szervhiány minden olyan országban gondot okoz, ahol transzplantációt végeznek. A javuló eredmények mellett nálunk is sok az ellentmondás. Sürgős esetben szinte soha nincs megfelelő szív- vagy májdonor az országon belül. Máskor meg van szerv, de nincs kinek beültetni. Egészséges szervek mennek sorra veszendőbe mindenfajta hivatalos magyarázat nélkül.
„Donációs aktivitásunk egyre jobb – értékeli az elmúlt év eredményeit Borsi József, a szervátültetéseket koordináló Hungarotransplant Kht. igazgatója. – Nálunk több mint húszszázalékos az emelkedés, ami egyedülálló Európában, ahol ugyanebben az időszakban több országban is visszaesés történt. Ezzel a középmezőny felső részébe kerültünk.” Borsi az orvostudomány fejlődésével magyarázza a kedvező tendenciát. „A túlélési arány szerencsére egyre nő mind a balesetek, mind az agyi érkatasztrófát elszenvedettek körében.” A biztató eredményeket persze feltehetően annak is köszönhetjük, hogy míg Nyugat-Európa számos térsége régen elérte lehetőségeinek plafonját, addig nekünk bőven volt mit behoznunk. A tavalyi év során több mint 20 százalékkal nőtt az úgynevezett kadaver donációk száma, 16 százalékkal több szervet ültettek át és 25 százalékkal többször fordult elő, hogy egy testből több szervet is kiemeltek.
Több a szerv, de még mindig nem elegendő
Becslések szerint a Magyarországon elvégzett szervkivételek száma mintegy 30-50 százalékkal marad el a lehetőségektől. Háromtagú orvosi bizottság jogosult kimondani az agyhalál tényét, ám a bizottságot különféle nehézségek miatt sokszor össze sem hívják. A területet koordináló Hungarotransplant Kht. elemzése szerint a tavaly kórházban elhunytak között legalább 340-en voltak potenciális donorok, náluk mégis csupán 219 esetben csörgött a telefon. Végül 167 (főként vese-) beültetésre került sor, vagyis – optimális esetben – ugyanennyi májat és szívet is nyerhettünk volna. Persze az, hogy valakinek felhasználható a veséje, még nem jelenti, hogy a többi szerve is alkalmas az átültetésre. „Magyarországon nagyon sokan halnak meg májelégtelenség miatt, következésképpen nemcsak nekik, de a donoroknak sem tökéletes a májuk – mondja dr. Járay Jenő, a Semmelweis Egyetem Transzplantációs és Sebészeti Klinikájának igazgatója. – Tudomásul kell vennünk, hogy májbeteg nemzet vagyunk, a populáció jelentős része elhízott, ráadásul rossz minőségű alkoholt fogyaszt.”
A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!