Újfajta mesterséges bőrt állítottak elő ausztrál kutatók
Az égési sérült betegek teljes rehabilitációját lehetővé tevő mesterséges bőrt állítottak elő ausztrál tudósok – vált ismertté a héten.
Peter Maitz professzor tájékoztatásából kiderült: kutatási projektjükben a nagy előrelépést azt jelenti, hogy a mesterséges bőr lehetővé teszi a dermisz és annak érzékelő funkcióinak együttes regenerációját.
Jelenleg a laboratóriumi körülmények között előállított beültethető mesterséges bőr vastagsága még csak pár milliméter. Az ausztrál kutatók olyan mesterséges szövetet fejlesztenek, amelyek idegekkel, véredényekkel, izzadságmirigyekkel és szőrtüszőkkel vannak ellátva.
A mesterséges bőrként ismert háromdimenziós szerkezet tehát magában foglalja a dermiszt (irharéteg), az epidermiszt (hámréteg), vagyis a bőr középső és külső rétegeit.
A mesterséges bőr jelenleg még fejlesztés alatt áll, az ausztrál kutatók szerint 10 éven belül alkalmazhatják az első beültetést. A betegek egészséges bőréből nyert őssejtek révén a szövet kontrollálni tudja a hőt, a verejtékezést és érzékeli a tapintást – mindezeket a jelenlegi mesterséges bőrök nem tudják.