Tudták, hogy placebo, mégis...
Egy új tanulmány szerint egyes esetekben akkor is hatott a placebo, amikor a betegek tudták, hogy nem tartalmaz hatóanyagot az általuk szedett tabletta – írja a Pain folyóiratban megjelent tanulmány nyomán az Origo.
A hagyományos orvosi tudás régóta azt tartja, hogy a placebohatás a beteg hitétől függ. Ezek az eredmények a feje tetejére fordítják a placebohatásról eddig szerzett tudásunkat – mondta a cikk rangidős szerzője, Ted Kaptchuk, a Harvard orvosi karának docense, aki hozzátette azt is: ez az új kutatás azt mutatja, hogy a placebohatást nem szükségszerűen a betegek tudatos elvárása váltja ki, miszerint úgy hiszik, aktív hatóanyagú gyógyszert kapnak – amint azt hosszú idő óta gondolták a szakemberek.
Egy tabletta bevétele a beteg-orvos kapcsolattal összefüggésben – még akkor is, ha tudjuk, hogy az placebo – olyan rituálé, amely hat a tünetekre, és valószínűleg olyan területeket aktivál az agyban, amelyek módosítják a szimptómákat – mondta Ted Kaptchuk, aki úgy véli, több más olyan betegségnél is érdemes lenne kipróbálni a placebós módszert, ahol a tünetek és a panaszok az önmegfigyelésen alapulnak.