2025. január. 22., szerda - Vince, Artúr.
hirdetés
hirdetés

Tovább enyhülnek az óvintézkedések Csehországban és Szlovákiában

Csehországban hétfőtől már csak a tömegközlekedési eszközökön, az egészségügyi és a szociális intézetekben lesz kötelező a maszkok viselete; üzletekben, színházakban, munkahelyeken ez a járványellenes óvintézkedés megszűnik. Nemzetközi hírek.

A cseh kormány döntéséről Vlastimil Válek, egészségügyi miniszter tájékoztatott csütörtökön a Twitteren. "Amennyiben folytatódik a járvány gyengülése, áprilisban mindenütt megszüntetjük a maszkviselést", írta a miniszter.

A tömegrendezvények résztvevői létszámának korlátozását már március elsején megszüntette a kormányzat.

Csehországban jelenleg leszálló ágban van a koronavírus-járvány. A naponta igazolt új fertőzések száma kilencezer körül mozog, közülük mintegy 1500-2000 személy a már beoltottak közül kerül ki, és náluk a betegség lefolyása enyhébb.

A kórházakban jelenleg mintegy 2250 személyt kezelnek, aki közül mintegy 150 személy állapota súlyos. A koronavírus okozta Covid-19 betegség szövődményeiben márciusban naponta átlagosan 30 ember hunyt el, míg februárban naponta átlagosan 40-45 beteg halt meg. A járvány kitörése, tehát 2020 március eleje óta szerdáig Csehországban 39 068 személy hunyt el a koronavírus-fertőzés szövődményeiben - olvasható az egészségügyi tárca hivatalos kimutatásában.

*

Minden korábbinál magasabbra, 250 ezer fölé emelkedett az új típusú koronavírussal (SARS-CoV-2) fertőzöttek napi száma Németországban a csütörtökön közölt adatok szerint. A Robert Koch országos közegészségügyi intézet (RKI) kimutatása alapján az utóbbi 24 órában 262 752 ember szervezetében mutatták ki a vírust. A napi új esetek száma először lépte át a 250 ezres határt. Előző nap 215 854, egy héttel korábban 210 673 esetet regisztráltak.

Tovább romlott a legfontosabb járványügyi mutatóként számon tartott hétnapi fertőzésgyakoriság - az egy hét alatt regisztrált esetek százezer lakosra jutó száma - is, 1388,5-ön áll az egy nappal korábbi 1319 és az egy héttel korábbi 1174,1 után. A szövetségi egészségügyi minisztérium március elején még úgy értékelte, hogy Németország túljutott az omikron vírusváltozat terjedése miatt megindult ötödik járványhullámon, és a tartományi kormányok - a szövetségi kormánnyal egyeztetve - március 4-én visszavonták a korlátozások nagy részét. Az első elemzések szerint részben éppen a lazításoknak tulajdonítható a járványhelyzet romlása. Ugyanakkor a szövetségi kormány a lazítások folytatását javasolja. A fertőző betegségek elleni védekezés szabályairól szóló törvény tervezett módosítása szerint március 20-tól minden országos szintű szabály megszűnik, és a helyi szintre, a veszélyeztetett embereket ellátó intézményekre - kórházakra, idősotthonokra - és a járványgócokra összpontosítanak majd a védekezésben.

Az RKI adatai szerint az új esetekkel együtt eddig 16 504 822 ember szervezetében mutatták ki az új típusú koronavírust (SARS-CoV-2). A vírus okozta betegséggel (Covid-19) összefüggő halálesetek száma egy nap alatt 259-cel emelkedett, a járvány így 125 023 áldozatot szedett.

Németországot a járvány erősödésével együtt az is sújtja, hogy jelentősen lassult az oltási kampány. A csütörtöki adatok szerint az utóbbi hét napon átlagosan 80 ezer oltást adtak be naponta. Ez a szám az év elején többször az egymilliót is elérte. A Covid-19 elleni teljes oltást csütörtökig a lakosság 75,7 százaléka - 62,9 millió ember - szerezte meg. Teljes oltás utáni emlékeztető oltást a lakosság 57,6 százaléka - 47,9 millió ember - kapott. Az oltatlanok 19,6 millióan vannak, a lakosság 23,6 százalékát teszik ki. Közülük 4 millióan - a lakosság 4,8 százaléka - ötévesnél kisebb gyerekek, akiknek egyelőre nincs oltóanyag.

*

A tervezettnél korábban, március vége helyett már a jövő héttől feloldják Szlovákiában a koronavírus-járvány terjedése miatt hozott, még érvényes korlátozások túlnyomó részét, derült ki a Közegészségügyi Hivatal (ÚVZ) által csütörtökön nyilvánosságra hozott információkból. A korlátozások feloldásának március 14-től életbe lépő második szakaszában megszűnnek a nyitvatartásra, illetőleg a rendezvények résztvevőire vonatkozó szigorítások, és részben módosulnak a védőmaszk viselésével kapcsolatos előírások is. A kötelező maszkviselet az élet legtöbb területén (például a tömegközlekedésben és az üzletekben) egyelőre továbbra is érvényben marad, viszont például a televíziós műsorok szereplői, illetve a sajtótájékoztatók résztvevői számára megszűnik.

Hétfőtől megszűnik annak az előírásnak a hatálya, amely szerint a légi úton az országba érkezőknek kötelezően PCR-tesztet kell csináltatniuk. Az illetékes hatóságok már korábban bejelentették azt is, hogy megszűnik az állami támogatással 5 eurós kedvezményes áron, a kórházakban elvégezhető antigéntesztelés lehetősége is. A korlátozások feloldásának előrehozatalát a javuló járványügyi adatokkal indokolta az egészségügyi minisztérium.

Szlovákiában február végén már megszüntették a legszélesebb körű járványügyi intézkedésnek számító beléptetési rendszert. Ezek a korlátozások korábban a legtöbb helyre csak az oltottak vagy a betegségen átesettek belépését tették lehetővé.

A Nemzeti Egészségügyi Információs Központ (NCZI) adatai szerint február közepétől többé-kevésbé folyamatosan csökken a PCR-teszttel újonnan kimutatott koronavírus-fertőzések napi száma, és a legtöbb kerületben csökken a kórházban ápoltak száma is. Szerdán az újonnan kimutatott fertőzések száma 12 066 volt, ez az elvégzett tesztek kevesebb mint 60 százaléka.

Az 5 és fél millió lakosú Szlovákiában az NCZI adatai szerint szerdáig a legalább egy oltást már felvett személyek száma 2 millió 818 ezer volt, közülük 2 millió 755 ezren számítanak teljesen oltottnak.

*

A világon 453 419 589 ember fertőződött meg eddig a koronavírus-járványban, a halálos áldozatok száma pedig 6 029 592 a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem közép-európai idő szerint péntek reggeli adatai alapján. Egy nappal korábban a világon 451 597 956 fertőzöttet tartottak nyilván, a halálos áldozatok száma 6 022 057 volt. A fertőzés 192 országban és régióban van jelen. Szakértők szerint a diagnosztizált esetek száma nem tükrözi pontosan a valóságot, mert az egyes országokban többé-kevésbé korlátozott a tesztek száma, és a nyilvántartás kritériumai is különböznek.

(forrás: MTI)

cimkék

hirdetés

Könyveink