hirdetés
2025. január. 22., szerda - Vince, Artúr.

Több mint egyötöde bezárt a segédeszközboltoknak

Már több mint ezer vényen rendelhető termék beszerzési ára drágább, mint amennyiért azokat a boltok el tudják adni – írja a Népszava.

A betegek nemcsak nehezebben találnak még nyitva tartó segédeszköz árusító boltokat, de több mint ezer gyógyászati segédeszköz – köztük felnőtt pelenkák, járást segítő rollátorok, felfekvést megelőzésére szolgáló párnák, kerekesszékek, rokkant-emelők, nyákleszívók, táplálkozást segítő szondák, egyes kompressziós harisnyák – már nem is kapható. Ezek azok az eszközök, amelyeket, ha megrendelnének, akkor többe kerülne a boltoknak, mint amennyit a beteg és a biztosító azokért együttesen fizet. A vényen rendelt gyógyászati segédeszközök „közfinanszírozott fogyasztói ára” noha már rég nem fedezi az infláció miatt megemelkedett beszerzési árakat, a szolgáltatók működési feltételeit tovább nehezítik az energiaárak és a szállítási költségek. A forgalmazók pedig eddig önállóan nem emelhették költségeik arányában az árakat.

Margitai Barnabás, a Forgalmazók az Egészségért (FESZ) elnöke a szervezet által meghirdetett szerdai szakmai konferencián hozzátette: miközben állampolgári jog, hogy a beteg 20 kilométeres körzetben találjon gyógyszertárat, ugyanez már nem érvényes a gyógyászati segédeszköz boltokra. S míg az állam gyógyszertárak fenntartásához támogatást ad, ugyanezt már a segédeszköz boltok nem kapják meg.

Csak a sztóma-terápiás eszközök áremeléséhez erre az évre 1,2 milliárd forint többlet támogatásra volna szükség – mondta a Népszava tudósítása szerint Jóbai Zsolt, az Orvostechnikai Szövetség alelnöke. A témában a kormányzattal zajló tárgyalások eddig meddőnek bizonyultak – A piacon lévő egyéb cégek átlagosan 18,7 százalékos áremelést kértek, azaz azt szeretnék, ha ennyivel növelné az egészségbiztosító a recept ellenében kiadható termékek állami támogatását. „Az egyeztetéseken viszont az hangzott el, hogy nincs több pénz. A gyógyászati segédeszköz kasszában viszont van megtakarítás és azt az összeget tudják csak a forgalmazók között újraosztani. Az ortopéd-cipők gyártói piac megszorító intézkedései nyomán 3,2 milliárd forint, az ami átcsoportosítással támogatásemelésre adható.”

(forrás: Népszava)

Könyveink