hirdetés
2025. január. 23., csütörtök - Zelma, Rajmund.
hirdetés

 

Tévedés volt a szenzációs gyógyulás

Valószínű, hogy a korai gyógyszeres kezelés sem állítja meg a HIV-vírust, ugyanis a fertőzés után nagyon gyorsan kiépülnek a sebezhetetlen "vírusraktárak" - derült ki egy új amerikai kutatásból.

A majmokkal végzett friss kutatás szerint a vírusraktárak még azelőtt kialakulnak, hogy a HIV a vérből kimutatható. A bélben és az agyszövetben lévő raktárak a gyógyítás komoly akadályát képezik - írta a BBC a Nature tudományos lapban megjelent kutatást ismertetve. Antivirális gyógyszerekkel féken tartható a vérben lévő vírusmennyiség, így a páciens várható élettartama az átlagoshoz közelíthet. Ha azonban nem szedi tovább a gyógyszert, a raktárakból újra előtör a vírus.

A Harvard Egyetem orvostudományi intézetének kutatói rhesus majmokat fertőztek meg az emberi HIV majommegfelelőjével, a SIV-vel. Ezután legkorábban három nappal, legkésőbb két héttel antivirális szert kezdtek el adni nekik, majd hat hónappal később leállították a kezelést. A vírus az állatok szervezetében ismét terjedni kezdett, függetlenül attól, milyen korán indult a gyógyszerezés.

"A vírusraktárak a korábban véltnél lényegesen gyorsabban kialakulnak, ezt mutatják az állatokon modellezett kutatás adatai. Ezek a raktárak a fertőzés első napjaiban jöttek létre, amikor a kórokozót a vérben még ki sem lehetett mutatni" - mondta Dan Barouch, a kutatás vezetője.

A baltimore-i Johns Hopkins Egyetem kutatói, Kai Deng és Robert Siciliano szerint a korai kezelés ugyan nem gátolja meg a raktárak képződését, mégis meggyőzően kimutatható, hogy csökkenti ezek méretét.

Az orvosok tavaly az AIDS elleni harc fordulópontjának tekintették egy Mississippi államban született kislány esetét, aki világra jötte után 30 órával kapott nagy adag vírusellenes gyógyszert, majd szervezetében 18 hónapon át nem volt kimutatható a kórokozó. Édesanyjáról a szülés előtt derült ki, hogy fertőzött, semmiféle gyógykezelés alatt nem állt, így feltételezték, hogy a magzatot is megtámadta a vírus. A gyógyszert az anya egy idő után nem adta tovább a kislánynak. Ennek ellenére 18 hónaposan "funkcionálisan gyógyultnak" nyilvánították, ami azt jelenti, a vírus olyan kis mennyiségben mutatható ki nála, hogy szükségtelen az élethosszig tartó kezelés. Négyéves korában, idén júliusban egy rutinvizsgálat során azonban HIV-ellenanyagot találtak a vérében, immunrendszere is legyengült, tehát újra antivirális kezelésre szorul, feltehetően élete végéig.

(forrás: MTI, MedicalOnline)

cimkék

Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés

Könyveink