Sok vagy kevés?
Közbeszerzés az egészségügyben
Az egészségügyi intézmények és fenntartóik tavaly több mint 800 milliárd forintot fordítottak beszerzésekre, ám ennek mindössze hat százalékát költötték el közbeszerzési eljárás keretében – derül ki a GKI-Egészségügy-kutató Intézet (GKI-EKI) közelmúltban közzétett felméréséből. Pedig az elemzők szerint a közbeszerzések elviekben költséghatékonyabbak és a beszállítók közötti versenyt is jobban kikényszerítik. A gyakorló kórházi szakemberek azonban sok ponton nem osztják az elemzők véleményét.
Az egészségügyi intézmények tárgyi szükségleteik 5,7 százalékához közbeszerzés útján jutottak hozzá 2005-ben; ennek volumene összesen 45,9 milliárd forintot tett ki. A közbeszerzések 71,2 százalékát maguk az intézmények, 28,8 százalékát fenntartóik kezdeményezték. A legnagyobb arányt az építés, felújítás képviseli a beszerzések 46,6 százalékával, majd a gyógyszerek következnek, igaz, így is csak a teljes kórházi gyógyszerszükséglet 6,9 százalékára tesznek szert közbeszerzés keretében. (A Magyar Közbeszerzési Hírbörze Kft.-nek a Napi Gazdaság című lapban idézett összesítéséből kiderül: több tízezer fajta egészségügyi termék vásárlását bonyolították a kórházak közbeszerzéssel, ebből mintegy ötezer a gyógyszer. Tavaly az intézmények 52,5 milliárd forint értékben vásároltak ily módon gyógyászati kellékeket és gyógyszereket.) A diagnosztikai műszerek, gépek a teljes közbeszerzési érték 6,2 százalékának feleltek meg 2005-ben.
Az egészségügy közbeszerzéseinek öt legnagyobb nyertese az ágazat közbeszerzéseinek 53 százalékát kapta meg tavaly. Ez az öt cég a Hunép Universal Rt., a Magyar Építő Rt., a Kipszer Rt., az Euromedic Pharma Rt., valamint a Siemens Rt.
A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!