hirdetés
hirdetés
2024. december. 23., hétfő - Viktória.
hirdetés

Segítség füstölgőknek

A legjobb leszoktatási módszer az áremelés?

Folyamatosan drágul a cigaretta, és a dobozokon egyre nagyobb betűkkel olvashatók az elrettentőnek szánt feliratok, ennek ellenére nem csökken a dohányosok száma. Már a Magyar Gallup Intézet 2000-ben készült felmérése is azt bizonyította: a magyarok kellően tájékozottak a füstölés kockázatairól, mégis a népesség körülbelül egyharmada nikotinfüggő.

A dohánytermékek árának folyamatos emelése leszokást segítő, hatásos módszernek tűnik – véli Barta Mária, a Gazdaságkutató Intézet munkatársa. – Hazánkban 1998 óta kétszáznyolcvan százalékkal növekedett a cigaretta ára. A termelői és kereskedelmi árrés minimálisan, a tételes és a százalékos dohányadó, valamint az áfa viszont ugrásszerűen emelkedett. Jelenleg egy-egy csomagot összesen 51,7 százalék adó terhel. Az Európai Unió jogrendje azonban további adónövekedést ír elő: a dohánytermékek jövedéki adójának el kell érnie a kiskereskedelmi (bruttó) ár 57 százalékát, ami ezer darab cigarettára vonatkozóan nem lehet kevesebb, mint hatvan euró. Ez az összeg 2006-tól 64 euróra emelkedik. Magyarország Csatlakozási Szerződése szerint 2008 decemberéig kapott haladékot az előírás teljesítésére.

Nem szenvedély, betegség

Mind a világ-, mind a hazai statisztikák azt mutatják, hogy az alacsony, illetve közepes jövedelműek körében több a dohányos, mint a magas keresetűek között. Talán ezzel magyarázható, hogy a drasztikus áremelkedések egyre több embert riasztanak el a dohánytermékek megvásárlásától. Dr. Gyenes Monika, a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Főiskolai Kar Egészségpolitikai Tanszékének adjunktusa nem titkolja, örül a folyamatos áremeléseknek. Nemzetközi szakirodalmi adatok alapján ez a leghatékonyabb eszköz a dohányosok leszokási kedvének növelésére – ez azonban nem lehet az egyetlen módszer. Az adjunktus egyéni terápia keretében három éve foglalkozik cigarettázók gyógyításával.

A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!

A kulcsos tartalmak megtekintéséhez orvosi regisztráció (pecsétszám) szükséges, amely ingyenes és csak 2 percet vesz igénybe.
E-mail cím:
Jelszó:
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés