RÖVIDEN
A retinaerek átmérője
jelzi a koszorúér- betegség és a stroke miatt bekövetkező halál kockázatát a középkorúaknál. Az ausztrál Blue Mountains Eye Study közel nyolcezer betegének 12 éves követése során 650-en haltak meg koszorúér-betegség, 300-an szélütés következtében. A legkisebb erek és a legnagyobb vénák átmérőjéből statisztikailag szignifikáns mértékben lehetett előre jelezni a halál kockázatát. Az összefüggés a 43–69 éves korcsoportban volt a legkifejezettebb.
European Heart Journal.
Az exfoliatív glaukóma
genetikai hátterét tárták fel izlandi kollégák. A LOXL-1 gén által termelt protein lehet a felelős az elasztin beépüléséért a szembe, ami a betegségnek ebben a formájában (a becslések szerint az összes eset 10-20 százalékát teszi ki ez a forma) a szemnyomás fokozódását okozza. A reykjavíki kutatócsoport 16 ezer felnőttet vizsgált meg a LOXL-1 gén jelenléte szempontjából. A gén három verzióját azonosították, a legkisebb kockázatot jelentőhöz képest a második variáció 8-, a harmadik 26-szorosára növeli a betegség kialakulásának veszélyét.
Science
A veleszületett rendellenességek
esélyét növeli az anya terhesség előtti elhízása, tették közzé a Texas Egyetem munkatársai, akik az 1997 és 2002 között rendellenességgel született több mint tízezer gyermek adatait vetették össze 4000 egészséges újszülöttével. Eredményeik szerint az anya obezitása megduplázta a spina bifida kockázatát, és kisebb mértékben ugyan, de növekedett a szívet, a végbelet, a péniszt és a rekeszt érintő rendellenességek veszélye is.
Archives of Pediatrics and
Adolescent Medicine
Szintetikus prolaktinnal
sikerült serkenteniük a tejelválasztást a Harvard Egyetem kutatóinak. A munkacsoportot vezetője, dr. Gabrielle Page-Wilson elmondta: céljuk a szervezet saját prolaktintermelését növelő eddigi készítmények kiváltása, mivel ezek súlyos nemkívánatos hatásokat – depressziót, álmosságot – okoznak, a tejtermelés elégtelensége pedig számos kismama számára okoz felesleges stresszt. Bár a bejelentés mindössze 21 önkéntes, nem terhes nővel végzett próbán alapult, Page-Wilson igen biztatónak tartja az eddigi eredményeket. A hormonkészítményt napi egyszeri injekció formájában a résztvevők fele kapta hét napon át, míg a többieket placebóval kezelték. A rekombináns prolaktin kilenc közül öt nő esetében beindította a tejelválasztást. A hormon nem módosította a nők menstruációs ciklusát.
International Breastfeeding Journal
A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!