Egészségpolitika
Politizálás az őssejtbotrány ürügyén
A szocialista fővárosi politikus Pesti Imre (Fidesz) keddi sajtótájékoztatójára reagálva az MTI-hez eljuttatott közleményében azt írta, a Fidesz politikusai tévednek, és a pillanatnyi politikai haszonszerzést tekintik elsődlegesnek, ha az őssejtüggyel összefüggésben azt kérik, Budapest vezetése álljon el a fővárosiak egészségügyi ellátási színvonalát javító átalakításoktól.
Pesti Imre, a Fidesz országgyűlési képviselője sajtótájékoztatóján azt mondta, az őssejtügyben Demszky Gábor főpolgármesternek és Steiner Pálnak, a főváros szocialista frakcióvezetőjének nagy a felelőssége. Hozzátette: a Fidesz arra kéri a főváros vezetőit, hogy vegyék le a napirendről azokat az egészségügyi változásokat, amelyeket nem támogatnak sem az egészségügyi szakpolitikusok, sem a fővárosi kórházigazgatók.
A fideszes politikus kiemelte: kezdeményezte a fővárosi egészségügyi bizottság rendkívüli ülését, melyet a bizottság elnöke a jövő hétre hívott össze. Az ülésen többi között arra keresik a választ, kik tudhattak arról, hogy a Nyírő Gyula Kórház által bérbe adott területen a gyanú szerint illegális őssejtkezelés zajlik – felelte egy kérdésre. Mint mondta, azokra a szerződésekre, amelyek egy évnél rövidebb időtartamra szólnak, a fővárosnak, mint tulajdonosnak semmiféle ráhatása nincs, ezeket a szerződéseket a kórházigazgatók saját hatáskörükben köthetik meg.
Horváth Csaba kommünikéjében kifejtette: a Fidesz budapesti politikusai nyilatkozatukkal, meghirdetett programjuktól eltérően, „nem rendet akarnak teremteni a budapesti egészségügyben, hanem a jelenlegi, hibásan működő rendszer fenntartásában érdekelt szűk kör szimpátiáját akarják elnyerni”. Szerinte az ellenzéki párt fővárosi egészségpolitikusai ezzel a javaslatukkal konzerválnák azt az alapjaiban hibás struktúrát, amelyben a tulajdonos főváros nem rendelkezik hiánytalanul és azonnal minden információval a kórházairól.
Mint írta, az utóbbi hetek, napok történései megerősítették abban, hogy a tulajdonos főváros a jelenlegi struktúrában nem tudja megfelelően kontrollálni, mi történik az egészségügyi intézményeiben. A közgyűlésnek kötelessége változtatni ezen a helyzeten, ezért indították el az intézmények integrált együttműködését biztosító budapesti egészségügyi modell kidolgozását – mutatott rá.
Hozzátette: a modell elsődleges célja, hogy érezhetően javuljon a budapestiek egészségügyi ellátásának színvonala, s ennek érdekében átláthatóvá és egységessé váljon a kórházak működése az ellenőrzés és felügyelet erősítésével.
MTI