Pacemaker feltöltése kívülről, ultrahanggal
Kiderült, miként lehetne egyes testbe ültetett készülékek elemeinek energia-utánpótlását nem-invazív módon megoldani, írja a GyártásTrend.
Amikor egy pacemaker akkumulátorának töltöttségi szintje lemerül, általában a teljes implantátumot sebészeti úton ki kell cserélni. Ugyan már régóta léteznek vezeték nélküli energiaátviteli technológiák, a testbe ültetett készülékek feltöltésére jobbára kevéssé alkalmasak. Az elektromágneses indukció módszerével például csak nagyon közelről lehet eltelíteni az egyes eszközök elemeit, ráadásul a folyamatot kísérő felmelegedés implantátumok esetében a megközelítést kimondottan veszélyessé teszi. Egyesek számára még a mágneses rezonancia tűnhet életképes megoldásnak – ebben az esetben azonban az a kockázat fenyeget, hogy a rendszer interferenciába bocsátkozik egyéb, közeli kommunikációs frekvenciákkal (pl. Bluetooth, Wi-Fi), írja a lap.
A Koreai Tudományos és Technológiai Intézet (KIST) munkatársai éppen az említett metódusok hiányosságait szem előtt tartva hoztak létre egy olyan beültethető generátort, amelyet a testen kívülről akár ultrahanggal is működtetni lehet, és ilyen módon akár a már implantált eszközök elemének utántöltésére is igénybe vehető.
Maga a felszerelés a triboelektromos hatást hajtja igába a működéshez. Ez az az effektus, amelynek köszönhetően az egyes anyagok már csupán egymáshoz dörgölőzve is elektromosan töltött állapotba kerülhetnek.
A generátor tribo- és ferroelektromos anyagok elektródalapok közé helyezett, vékony rétegeit tartalmazza. Ezek a rétegek az ultrahanghullámok hatására rezegni kezdenek, és az elektródákkal érintkezve akkumulátor töltésre is becsatornázható elektromos áramot generálnak.
A projektet bemutató tanulmányt az Energy & Environmental Science nevű folyóirat hasábjain publikálták a kutatók.