hirdetés
2025. január. 23., csütörtök - Zelma, Rajmund.

Önkéntes afrikai gyerekek ezrein tesztelik az új maláriavakcinát

Önkéntes afrikai gyermekek ezreinek bevonásával tesztelik 2009-től a kutatók azt a maláriavakcinát, amely korábban már biztató eredményeket hozott a különösen a gyerekekre veszélyes betegség elleni küzdelemben.

Mozambikban négy évvel ezelőtt kétezer gyermeket oltottak be a váltóláz ellen, s a kísérlet nyomán született tanulmány szerint a vakcina 35 százalékkal csökkentette a klinikai maláriás esetek számát, 50 százalékkal pedig a legsúlyosabb megbetegedések számát. Mivel a malária leggyakoribb áldozatai a kisgyermekek, a kutatók szerint elkerülhetetlen, hogy rajtuk is kipróbálják az "RTS,S" elnevezésű szert. A Bill Gates Alapítvány és más jótékony szervezetek támogatásával így szervezték meg az eddigi legnagyobb szabású oltássorozatot, amelynek keretében a vakcina hatását jövő év elejétől hét afrikai ország 16 ezer gyermekén próbálják ki - olyanoknál, akiknek szülei beleegyeznek az oltás beadásába.
Omar Juma, a tanzániai Bagamoyo kerületi kórház illetékese hangsúlyozta, hogy a személyiségi jogokat és az etikai kérdéseket nagyon fontos tényezőként kezelik. A helyi közösségek hagyományosan gyanakvóak a külföldről érkező kezdeményezésekkel szemben - magyarázta.
"Nem akarnak kísérleti tengerimalacok lenni. Ha az ember a vakcináról akar beszélni, előbb a betegséget kell megismertetni velük. Azt szeretnék hallani, hogy vigyázni fogunk a gyerekekre" - mesélt a nehézségekről Juma. Ám mivel a vakcinaprogramba bekerülő gyerekek lényegesen jobb orvosi ellátást kapnak a kutatóktól, mint amit a helyi kórházak nyújtanak, sok asszony "irigykedik", ha az ő gyermeke nem jut oltáshoz - fogalmazott az ötgyermekes Fatima Stilihari, a tanzániai Ifakara közösségi tanácsadó testületének tagja.
Közegészségügyi szakértők szerint Afrikának, a világ legszegényebb kontinensének 12 milliárd dollárjába (2450 milliárd forint) kerül a malária a halálozás és a kiesett termelőképesség miatt.


MTI/Reuters

cimkék

Könyveink