Ok és okozat
Az Egészségügyi Gazdasági Vezetők Egyesületének alelnökeként a makói és a szentesi kórház első embere, Baráth Lajos is küldött javaslatokat egy minapi tárgyalásra az egészségügyért felelős államtitkárnak a kórházi adósságok rendezéséről. Volt olyan ötlete a főigazgatónak, ami nyitott fülekre talált.
A hazai kórházak adósságállománya 72 milliárd forint, ebből 40 milliárd lejárt. Ezzel a tartozással valamit kezdeni kell - ez volt a kiindulópontja annak a tárgyalásnak, amit az egészségügyi államtitkár, Szócska Miklós a napokban folytatott 5 egészségügyi érdekvédelmi és szakmai szervezettel. Az egyiknek, az Egészségügyi Gazdasági Vezetők Egyesületének a szentesi és a makói kórház vezetője, Baráth Lajos az alelnöke. Két szakembert delegált a megbeszélésre.
A főigazgató azt mondja: az elmúlt években 260 milliárd forintot vontak ki központilag az ágazatból, ám az intézmények gazdasági gondjai nem csak finanszírozási problémákra vezethetők vissza.
Baj van az egészségügy szerkezetével is, sok esetben hiányzik belőle az intézmények együttműködése, ugyanakkor a helyzetet nem lehet egyszerűen a kis kórházak leépítésével megoldani. Ez sértené az esélyegyenlőség elvét - vélekedik a főigazgató. Úgy gondolja, az elkerülhetetlen konszolidációval együtt szükség lesz ciklusokon átívelő nemzeti egészségügyi stratégia meghirdetésére is, amely érinti a megelőzés, a hatékonyabb ellátás, a betegbiztosítás és a finanszírozás kérdéseit is.
Az egészségügyi szervezetek nem kaptak konkrét ígéretet arra, hogyan és mikor történik meg a hátralékok rendezése. Szócska Miklós annyit mondott, keresik ennek lehetőségét, forrásait. Megalakult azonban egy szakmai bizottság, amelynek az a feladata, hogy kidolgozza, milyen feltételekkel történhet meg a konszolidáció - amelynek során figyelembe veszik Baráth Lajos javaslatát: az adósságrendezés egyik szempontja az legyen, az adott intézmény megtesz-e mindent az ésszerű, takarékos működés érdekében. Fontos szempont, mennyiben okolható az adósságért az, hogy az egészségbiztosító nem finanszíroz minden ellátást, miközben a kórháznak nincs joga megtagadni az ellátást.