A Covid-on átesetteknél gyakoribb a myalgiás encephalomyelitis
A krónikus fáradtság szindróma, valamint a hosszú Covid tünetei könnyen összekeverhetők, mégsem ugyanarról a problémáról van szó. írja a hvg.hu.
Összefüggés lehet a koronavírus-fertőzés, valamint a myalgiás encephalomyelitis / krónikus fáradtság szindróma (ME/CFS) esetszámának jelentős növekedése között – vélik az amerikai Bateman Horne Center kutatói. Az Egyesült Államok Nemzeti Egészségügyi Intézete (NIH) által vezetett, a hosszú Covidot kutató vizsgálat adatai alapján a szakemberek arra jutottak, hogy az ME/CFS előfordulása immár 15-ször magasabb Amerikában a pandémia előtti időszakhoz képest, és megállapították, hogy azoknál az embereknél, akik elkapták a vírust, nyolcszor nagyobb valószínűséggel alakul ki a krónikus állapot.
Míg néhány hosszú Covidtól szenvedő betegnél szervkárosodás jelentkezhet, vagy a kórházi kezelés hosszú távú hatásaival kell megküzdeniük, addig az enyhe lefolyású fertőzés is okozhat folyamatos fáradtságot, agyködöt és szédülést. A különbség a kettő között az, hogy míg a hosszú Covid egy viszonylag új fogalom és probléma, az ME/CFS régóta ismert. Ennek ellenére sok betegnél csak nehezen diagnosztizálják az állapotot, így pedig az ellátásuk sem mindig történik megfelelően.
Mivel a problémát fertőzés is kiválthatja, a kutatók a Covid és az ME/CFS közötti összefüggést igyekeztek megvizsgálni.
A vizsgálatba 11 785 olyan embert vontak be, akiknek a kórtörténetében szerepelt SARS-CoV-2-fertőzés, és 1439 olyat, akik nem voltak fertőzöttek. A csapat felmérte, hogy a résztvevők közül hányan feleltek meg az ME/CFS diagnosztikai kritériumainak legalább 6 hónappal a koronavírus-fertőzés után. Ezek alapján kiderült, a fertőzöttek körében 4,5, míg a nem fertőzöttek körében 0,6 százalék volt az ME/CFS előfordulási aránya. A szakemberek szerint mindez jól mutatja, hogy alaposan meg kell vizsgálni a koronavírus és a fent említett betegség kialakulása közötti összefüggést, írja a hvg.hu.