Nem vagyunk elég szigorúak
Több támogatás kellene a dohányzásellenes harchoz
Magyarországnak még jócskán van mit tennie a dohányzás visszaszorítása érdekében – ez a legfőbb tanulsága egy nemrégiben közzétett európai tanulmánynak.
A dokumentum alapja az a kutatás, amely 28 európai ország dohányzásellenes tevékenységét értékelte. Az Európai Unió által finanszírozott kutatást Luk Joossens belga dohányzásellenes szakember vezette, aki 9 másik európai szakértővel – közöttük e közlemény szerzőjével – konzultálva pontozta az országok dohányzásellenes politikáját, és adta közre a „sikerlistát”.
Hazánkban évente 28 ezer halálesetet követel a dohányzás, világelsők vagyunk a férfi tüdőrák, és ugyancsak világelsők a mindkét nembeli szájüregi rákok előfordulásában. Többen halnak ma meg Magyarországon dohányzás következtében, mint túlzott alkoholfogyasztás, közúti balesetek, kábítószer-fogyasztás, gyilkosság, öngyilkosság és fertőző betegségek miatt együttvéve.
A dohányzásellenes aktivitás listáján Magyarország azonban csak a középmezőnyben áll, a 11. helyet foglalja el; a most csatlakozott országok közül Málta és Lengyelország előz meg bennünket.
A kutatásból kiderül: a legjelentősebb elmaradásunk az, hogy a dohánytermékek ára nálunk még mindig alacsony. Magyarországon például egy doboz Marlboróért 2,14 eurót kell fizetni, míg Norvégiában ez a márka 7,64, az Egyesült Királyságban 6,60, Írországban 6,14, a dohányzásellenes küzdelemben „győztesnek” számító Izlandon pedig 5,76 euróba kerül.
A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!