Művészeti anatómiai rajzok a VAM Design Centerben
A kiállított műveket az elmúlt 10 év anyagából válogatták ki a Magyar Képzőművészeti Egyetem archívumából több ezer rajz átnézése után; az október 30-ig megtekinthető tárlaton 50 művész alkotásai láthatók. A rajzok alkotói gyakorló művészek, bár vannak köztük egyetemisták is.
Haszon Sándor képe a megfeszülő hosszanti nyaki izmot ábrázolja az áll és az arc izmainak részletes kidolgozása mellett; Nagy Máté Eszter háttanulmánya egy álló embert illusztrál csípőre tett kézzel, így a lapocka, a gerinc, a fenék és a kar belső része hangsúlyos a szénnel megrajzolt képen. Rizmajer Róbert vegyes technikával készült rajzán ülő ember látható, akit deréktól lefelé drapéria takar; a meztelen felsőtest kicsit elfordul, így az érdeklődő a kar izomzatát, a bordákat, a vállat és a hasat látja kidolgozva anatómiai pontossággal.
Ezekre a rajzokra a tanulók osztályzatot kaptak, és minden egyes munka valamilyen iskolai feladat aktuális megoldása volt - mondta a kiállítás megnyitóján Csordás Zoltán képzőművész. A tárlat Bánki Ákos festőművész ötlete volt, aki jó lehetőségnek tartotta, hogy az anatómiai rajzokat párhuzamba állítsák az emberi testeket bemutató Bodies című kiállítással. Egy nagy különbségre hívta fel a figyelmet, miszerint a rajzok élő modellekről készültek, így élő mozdulatot ábrázolnak.
A rajzokon látható izom- és csonttani elemzések a képzőművészet olyan lépcsőfokai, amelyek elkészítése során a hallgató mind szemléletben, mind technikában, vizuális képzetek formálásában fejlődik - emelte ki a képzőművész.
MTI