Mi van a szemünkben?
Kötőhártya-gyulladás baktériumtól, vírustól
A klinikai kép és az anamnézis alapján is megítélhetjük, hogy vírus vagy baktérium okozza-e a felnőttek kötőhártya-gyulladását – állítják holland kutatók. Szerintük vizsgálatuk megállapításai nagyban segítik az ésszerű antibiotikum-rendelést és a háziorvosok munkáját.
Holland kollégák 177 felnőtt esetének elemzésével olyan jeleket vagy tüneteket kerestek, amelyek az alapellátást végzők számára érdemi segítséget nyújtanak a conjunctivitis vírusos vagy bakteriális eredetének elkülönítésében (BMJ 2004;329:206–10). A klinikai kép alapján nehéz a fertőző ágens azonosítása, ezért az esetek 80 százalékában a holland háziorvos antibakteriális szert rendel. Véletlen besorolásos vizsgálatok adatai szerint azonban az akut infekciós conjunctivitiseknek csak valamivel több mint felében baktérium a kórokozó. Gyakori tehát az indokolatlan antibiotikum-kezelés, ami nemcsak az összességében évi több millió eurós gyógyszerköltség, hanem a baktérium-rezisztencia fokozódása miatt sem helyes gyakorlat.
A három éven keresztül zajló vizsgálatba háziorvosukat vörös, mucopurulensen váladékozó szemük miatt felkereső felnőtteket vontak be. A tünetek jellegére (viszketés, idegentest-érzés, szemek összeragadása) és tartamára vonatkozó standard kérdőíves kikérdezés, valamint a fizikális vizsgálat után a váladékot mikrobiológiai tenyésztésnek vetették alá. Minden esetben a beteg – kétoldali érintettség esetén a rosszabb állapotú – szem adatait elemezték.
A bakteriológiai tenyésztés az esetek 32 százalékában hozott pozitív eredményt. Majdnem minden második esetben Streptococcus pneumoniae volt a kórokozó, emellett gyakran fordult elő Staphylococcus aureus és Haemophilus influenzae okozta fertőzés is.
A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!