Megnőtt a májgyulladást okozó vírus gyakorisága
Megugrott a kisgyerekeknél a súlyos májgyulladást okozó adenovirus-fertőzések száma több országban. A Qubit hírének az RTL Híradó is utánajárt.
Az Egyesült Államokban és több európai országban is emelkedik a kisgyermekek körében a súlyos májgyulladásos esetek száma – írta a Qubit a Reuters cikke alapján. Január óta több mint 130 esetet azonosítottak, közülük a legtöbbet, 108 megbetegedést Nagy-Britanniából jelentették, de Hollandiában, Spanyolországban, Dániában és Izraelben is felfigyeltek a jelenségre. Az érintett gyerekek mindegyike 10 év alatti.
Boldogkői Zsolt genetikus-virológus az RTL Híradónak azt mondta, önmagában a 130 eset nem lenne riasztó, de hirtelen sűrűsödtek az esetek, és a nagy többségük Nagy-Britanniában jelent meg. Egyelőre kérdéses, hogy el fog-e terjedni és járványt fog-e okozni a kórokozó, de mindenképp figyelemreméltó ennek az „előjárványnak” az újszerűsége.
Boldogkői szerint a helyzet azért újszerű, mert a szakemberek arra következtetnek, hogy nem az eddig hepatitiszt okozó vírusok egyike, hanem az általában légúti tüneteket okozó adenovírus váltja ki a betegséget. Általában is előfordulhat, hogy megtámadja a májat, de ez immunhiányos gyerekeknél szokott előfordulni, egészségeseknél nem. Itt most éppen az a probléma, hogy egészséges gyerekek máját támadja meg, és súlyos tüneteket okoz.
A kutatók egyik lehetséges magyarázata, hogy a pandémia idején, az elzártság miatt legyengült a gyerekek immunrendszere, ezért reagálhatnak érzékenyebben a fertőzésre.