hirdetés
2024. november. 21., csütörtök - Olivér.

Még több életmentő kézre lenne szükség

Magyarországon évente átlagosan 27 ezer esetben következik be hirtelen szívhalál – hívták fel a figyelmet a Te kezed is menthet életet! projekt szervezői az Index szerint.

A Te kezed is menthet életet! projekt a Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ (SZTE SZAKK) Sürgősségi Betegellátó Önálló Osztály (SBO) dolgozóinak kezdeményezése. Osztályvezető orvosuk, Pető Zoltán a helyszínen az Indexnek beszélt az életmentő akció jelentőségéről. A budapesti BLS- (Basic Life Support), azaz az alapszintű újraélesztés technikát már több alkalommal oktatták 8–18 év közötti diákoknak.

A 2018-as szegedi eseményen 982 fő vett részt, egy év múlva három gimnázium diákjai, összesen 2450-en sajátították el a módszert, 2023 októberében pedig már 7351-en. Budapesten október 17-én új rekord született, majd 80 iskola által delegált, közel 9 ezer résztvevővel. A főszervező Buresch Györgyi, az SZTE SZAKK diplomás ápolója évfolyamtársaival álmodta meg az eseményt, amiből immár az újraélesztés világnapjához köthető hagyomány lett.

Reménykedünk abban, hogy ezzel a hirtelen szívhalál kedvezőtlen statisztikája megtörhető – emelte ki az osztályvezető orvos.

Naponta 70 magyar ember esik össze hirtelen szívhalál miatt, évente 27 ezer tragédia történik.

Pető Zoltán tapasztalatai szerint a fiatalok valamivel bátrabbak. Elmondta, hogy mikor egy szegedi középiskolában egy 16 éves diáknak megállt a szíve, a rekordkísérletben korábban részt vett évfolyamtársai élesztették újra. A hirtelen szívmegállás ritka a gyerekeknél, de minden évben lehet hallani egy-egy esetről. A sürgősségi orvos szerint már egész kicsi korban meg lehet tanítani a gyerekeket az életmentés alapjaira, akár 7-8 éves kortól. „Maga az izommunka nem bonyolult, már általános iskola vége felé képesek sikeres mellkaskompressziót végezni” – emelte ki, hozzátéve: telefonon ma már az óvodások is segítséget tudnak kérni, mivel magabiztosan tudják kezelni a technológiai eszközöket, így a vészhívást is könnyen megtanulhatják.

A gyerekek alapszintű újraélesztés-oktatásának hatalmas jelentősége van, csakúgy, mint a vészhelyzetek elkerülését illető tájékoztatásnak. Például, aki nem tud úszni, ne menjen vízbe, nem szabad a tűzzel játszani, vagy hogy a konyha különösen veszélyes terület kisgyermekek számára – sorolta a sürgősségi orvos. Az elsősegélynyújtás alapvető szabályairól elmondta, hogy biztonságos környezetben kell segítséget nyújtani, ha nem reagál és nem lélegzik az illető, el kell kezdeni az újraélesztést, közben értesíteni kell a mentőket.

Már órák alatt el lehet sajátítani olyan készséget, hogy komplexebb szituációkat is képes legyen megoldani az ember, az alapok elsajátításához ennél rövidebb idő is elég – jegyezte meg. A mentőszolgálat diszpécserei a mentőautó kiérkezéséig tanácsokkal tudják támogatni a sikeres újraélesztést.

(forrás: Index)

Könyveink