Még nem tudják, melyik anyaintézet égisze alatt dolgoznak tovább
Magyar őssejtkutatók új eredményei
Sarkadi Balázs akadémikus csoportja a volt Országos Gyógyintézeti Központ kutatás-fejlesztési részlegében évek óta vizsgálja az úgynevezett transzportfehérjék viselkedését. Ezek a fehérjék a sejtek membránjában helyezkednek el és kilöknek bizonyos káros, toxikus molekulákat, amelyek a sejtekbe igyekeznek belépni. Daganatos sejtek esetében ez gyógyítást akadályozó jelenség, mert a kemoterápiában használt szerekkel szemben rezisztenciát okoz. Az őssejtek fejlődése során azonban védőhatást jelent ugyanez a kipumpálás. A transzportfehérjék kettősségét az őssejtekben elsőként elemző tanulmányt a Biochimica et Biophysica Acta legutóbbi száma közölte.
"Több nagy uniós és magyarországi pályázaton elnyert pénzből folytatjuk a kutatást, pillanatnyilag az Országos Vérellátó Szolgálat, illetve a Magyar Tudományos Akadémia kutatócsoportjaként. Még nem tudjuk, melyik anyaintézet égisze alatt dolgozunk tovább" - mondta el a nemzetközi hírű biokémikus.
A kutatócsoport szöveti és embrionális őssejtekkel egyaránt foglalkozik. Az embrionális őssejtvonalak nemzetközi együttműködésből, külföldről származnak. Sarkadiék egyik központi témája a gyógyszerkutatás és szövetpótlás céljára őssejtekből előállított szívizomsejtek kialakulásának és működésének vizsgálata. Az akadémikus által vezetett laboratóriumban zöld fluoreszcens fehérjéket használnak a létrejött szívizomsejtek követésére, kiválogatására.
A kutatócsoport a világon egyedülálló génbeviteli módszert alkalmaz az őssejteknél: úgynevezett ugráló génekkel, transzpozonokkal oldják meg a gének bejuttatását. Így az általánosan használt eljárásokkal szemben nem visznek be vírust az őssejtekbe. Ezt a munkát EU-s támogatással, a berlini Molekuláris Biológiai Központban működő Izsák Zsuzsa-Ivics Zoltán kutatópárossal együttműködve végzik a magyar sejtbiológusok.
MTI