Korábban halnak a budapesti nők
Rendkívül súlyos megállapításokat tett a budapesti nők halálozásával kapcsolatban egy friss egészségügyi felmérés: a rosszindulatú daganatos betegségek miatti korai halálozásuk több mint háromszorosa az EU−15-ök átlagának – írja a napi.hu.
A fővárosi nők halálozását döntően a tüdő-, az ajak-, a szájüreg-, a garat-, az emlő- és a kolorektális daganatok okozzák, de a méhnyakrák miatti halálozás mértéke is a több mint háromszorosan múlja felül az EU−15-ök női átlagát. Még az összevont budapesti eredményeket is alulmúlják a pesti kerületek − a XIV., XVI., XVII., XVIII., XIX. kivételével −, sőt a szűrhető emlő- és méhnyakrákban történő halálozás a budai kerületekben is rosszabb az átlagnál. A többi közt ez derül ki a Budapest Egészségterv 2012 című felmérésből, melyet a Debreceni Egyetem Népegészségügyi Kara készített Ádány Róza dékán vezetésével.
Nem kedvezőbb a kép az emésztőrendszeri betegségek okozta korai halálozást illetően sem, a budapesti lakosság ebben is három és félszeresen megelőzi az EU−15-ök lakosságát, sőt mi több, a fővárosi nők − döntően a pesti kerületekben élők − körében szignifikánsan rosszabbak az eredmények, mint vidéken. A fővárosiak szív- és érrendszeri betegségek miatti korai halálozási mutatói ugyanakkor kedvezőbbek az országos átlagnál, ám még így is kétszerese az EU−15-öknél mértnek. A fővárosiak közül a VII., VIII., IX., X., XX. és a XXI. kerületiek tűnnek a legveszélyeztetettebbnek e téren.
Emelkedik a légzőrendszeri betegségek miatti halálozás − állapítja meg a napi.hu elemzése; a fővárosi férfiak a 45−49 éves korosztálytól többen halnak meg tüdőgyulladásban, mint vidéken élő honfitársaik. Mint kiderült, a fertőző és parazitás megbetegedések és a gümőkor is veszélyesebb a budapestiek lakosokra.
Átfogó egészség-hatásvizsgálatok és népegészségügyi intézkedések nem képzelhetők el egy fővárosi egészségmonitoring-rendszer nélkül.