Kontroll nélkül nyer teret az MI az egészségügyben
Bár az európai országok kétharmada már használ diagnosztikai mesterséges intelligenciát, alig nyolc százalékuk rendelkezik a technológia alkalmazását szabályozó, átfogó stratégiával – figyelmeztet az ITBusiness szerint a WHO felmérése.
Hans Kluge, a WHO európai regionális igazgatója lisszaboni beszédében rávilágított, hogy a technológia robbanásszerű térnyerése és a jogi-etikai szabályozás hiánya közötti szakadék közvetlenül veszélyezteti a betegbiztonságot. Miközben a tagállamok fele már chatbotokat is bevezetett a betegkommunikációba, tizenkét országból mindössze egy fektetett le világos irányelveket a rendszerek felügyeletére. Az államok közel negyven százaléka ráadásul semmilyen etikai iránymutatással nem rendelkezik ezen a téren.
A legnagyobb aggodalomra az ad okot, hogy az egészségügyi dolgozók többsége sem alapképzése során, sem később nem kap felkészítést az AI alkalmazására. Így az orvosok gyakran olyan eszközökre kénytelenek hagyatkozni, amelyek működését és döntéseit nincs lehetőségük érdemben megkérdőjelezni vagy ellenőrizni.
A WHO szerint nem maga a technológia a probléma, hiszen a tagállamok szinte mindegyike a betegellátás javításának kulcsát látja benne, és az AI már ma is gyorsítja a diagnosztikát. A valódi kockázatot a felelősségi körök tisztázatlansága jelenti. Kluge hangsúlyozta, hogy a jövőt nem a fejlett algoritmusok, hanem a most kialakított szabályozási keretek és a biztonságos jogi háttér fogják eldönteni, írja az ITBusiness.




