Jelentősen csökkenthető lenne az újszülöttek HIV-fertőzöttsége
Nem kéne hozzá más, mint a nevirapin hatóanyagú gyógyszer, amely a humán immundeficiencia vírus fertőzés kezelésére használatos.
Évente mintegy 400 000 újszülött jön világra AIDS-fertőzéssel, mert az anyaméhben vagy a szülésnél HIV jut a szervezetükbe, pedig amerikai kutatók véleménye szerint egyszerű gyógyszeres kezeléssel jelentősen csökkenthető lenne a babák fertőzöttségi szintje.
Az Alabamai Egyetem tudósai négy afrikai országban – Kamerunban, Elefántcsontparton, a Dél-afrikai Köztársaságban és Zambiában – vizsgálták az általuk alkalmazott, megelőzésre szolgáló eljárás hatását 2007 júniusa és 2008 októbere között. Közvetlenül a szülés előtt egyszeri alkalommal nevirapin hatóanyagú gyógyszert adtak a HIV-fertőzött anyáknak, majd ugyancsak egyszeri alkalommal a világra jött babáknak. (A nevirapin a retrovirus elleni – antiretrovirális – szerek csoportjába tartozik, amelyek a humán immundeficiencia vírus fertőzés kezelésére használatosak.)
Arra a következtetésre jutottak, hogy az egyszerű és olcsó eljárással a mostani 30–40 százalékos fertőzés-átadási arányt két százalék alá lehetne csökkenteni. Jelenleg azonban a HIV-pozitív anyáknak alig több mint a fele részesül gyógyszeres kezelésben, pedig a szóban forgó készítmény széles körű alkalmazását a legszegényebb országok is megengedhetnék maguknak.
Az adatok a JAMA amerikai orvosi szakfolyóirat legfrissebb számában jelentek meg a Bécsben zajló nemzetközi AIDS-kongresszushoz időzítve.