hirdetés
2024. október. 28., hétfő - Simon, Szimonetta.
hirdetés

 

Tudomány

Immunválaszt csökkentő sejtek előállítása immunsejtekből

Brit kutatóknak sikerült immunsejteket génkezeléssel úgy módosítani, hogy azok állatkísérletben a szervezetbe juttatva képesek voltak az ízületi gyulladást csökkenteni.
Se szeri, se száma azoknak a szereknek, amelyek használata az immunrendszer erősítésével biztatja a fogyasztót. Ám autoimmun kórképekben az önmaga ellen forduló immunrendszert éppen ellenkezően: gyengíteni kell. Az ilyen gyógymód mindazonáltal kétélű fegyver, hiszen a védekezés mérséklődésével számos betegség, elsősorban különféle kórokozók, zavartalanul támadhatják meg a szervezetet.
 
Léteznek immunsejtek, amelyek normál körülmények között csökkenteni képesek az immunválaszt. Ezeket T reg-(regulatory, azaz szabályozó) sejteknek nevezzük. Tudnivaló, jóval kisebb számban vannak jelen az egészséges szervezetben, mint más T-sejtek. Ahhoz, hogy a T reg-sejtek a gyógyulásban hasznosuljanak, kellő mennyiségben kell rendelkezésre állniuk, és ami nagyon fontos, csak az immunrendszer „eltévelyedett” részével szabad a harcot fölvenniük.
 
Hans Stauss és londoni kutatócsoportja most arról számolt be, sikerült ilyen T-reg sejteket előállítani.
 
Egérvérből nagy mennyiségben jelen levő „rendes” T-sejteket nyertek ki, majd vírus segítségével két gént helyeztek el a sejtben. Az egyik, a FOXP3 nevű gén, ami a T-sejtet T reg-sejtté alakítja. A másik gén a sejtet arra készteti, hogy egy speciális fehérjét, az ovalbumint mint receptort ismerje fel és a szervezetben kötődjék hozzá.
 
Egyazon reumatoid arthritises állatban két ízületet vizsgáltak, de csak az egyikbe juttattak ovalbumint. Ezután injektálták a fenti módon előállított T reg-sejteket mindkét ízületbe. Az eredmény: a T reg-sejtek csak az ovalbuminnal kezelt ízülethez kötődtek (erre tették őket képessé), ott kellő hatást kifejtve mérséklődött az ízületi felszín gyulladása. A másik ízületben, ahol nem volt ovalbumin, nem hatottak. Az immunrendszer többi része változatlan maradt.
 
Nagyon sok betegségről, így például a cukorbajról, sclerosis multiplexről, Crohn-betegségről tudjuk, hogy létrejöttében szerepet játszik az immunrendszer „önagressziója”, vagyis hogy a saját szervezet szövetei ellen fordul. A brit kutatók állatkísérlete most megnyithatja az utat sok ilyen betegség gyógyítása felé, hiszen ha sikerül génbevitellel a betegségre jellemző, a sejtben levő molekulához (mint a kísérletben az ovalbuminhoz) kötődő T reg-sejteket létrehozni, a kórképek célzott módon kezelhetők lesznek.
 
Forrás: Dr. Szenczi Tóth Károly, Népszabadság Online
 

cimkék

Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés

Könyveink