Orpheusz, Salome és Prométheusz a Szépművészeti falai között
Gustave Moreau kiállítás
A modern művészet, a francia és a nemzetközi szimbolizmus elindítójának, a szürrealizmus előfutárának tekintett festő 1826-ban született Párizsban egy építész apa és egy muzsikuscsaládból származó anya fiaként. Tanuló éveit Gustave François-Édouard Picot-nál, a francia historikus festőnél töltötte. Témáit elsősorban a mitológia és a Biblia alakjai és történetei közül válogatta (pl.: Orpheusz, Prométheusz, Herkules, Jupiter, Egyszarvú). Egyik legkedveltebb alakja a „femme fatale”, vagyis a végzet asszonya. A táncáért Keresztelő Szent János fejét követelő Salome alakját például többször is megfestette. Az École des Beaux-Arts tanáraként fauvista művészek kerültek ki kezei alól, köztük Henri Matisse és Georges Rouault is.
Önmagát „az álomgyűjtés szakemberének” nevező művész kezdeti képeire a míves megformálás, sejtelmes hangulat és bátor színhasználat jellemző. Élete utolsó két évtizedében azonban, miután hátat fordított a nyilvános szereplésnek, a Szalon-kiállításoknak és visszavonult műtermébe, munkái már sokkal oldottabbak, szabad fantáziával és technikai leleményességgel készített alkotások.
Életműve több mint 10 000 darabból áll: olajképek, vízfestmények, rajzok, amelyek többsége egykori házában, a párizsi „Gustave Moreau Nemzeti Múzeum”-ban vannak elhelyezve, Franciaország első képzőművészeti magángyűjteményében. Ezzel együttműködésben jött létre a magyarországi, több mint 160 képet tartalmazó tárlat is, amelyet május harmadikáig látogathatnak a kultúrakedvelők.
Nagy Nikolett