Krasznahorkaitól a női lélekig
Gazdag kínálat az idei karácsonyi könyvvásáron
Bár a könyvpiacon egyre csökken a szépirodalmi művek száma, az idén karácsonykor a kiadók kitettek magukért. A Magvetőnél jelent meg Krasznahorkai László Seiobo járt odalent című kötete. Akit nem érint meg ez a fajta metafizikus ihletettség, annak inkább Cserna-Szabó András Puszibolt című regénye ajánlható a kiadótól – a szürrealista humorú szerző bizonyára sok vidám percet szerez olvasóinak. Kiadják újra Szentkuthy Miklós Casanováját, és szintén a Magvető gondozza Kertész Imre esszégyűjteményét, Európa nyomasztó öröksége címmel. A Magyarországon egyre kedveltebb Ljudmila Ulickajának Kukockij esetei címmel jelent meg új kötete. Az Európa kiadó adja ki Charlie Chaplin önéletrajzát (Életem), s ugyanettől a kiadótól ajánlható Marcello d’Orta újabb iskolai dolgozatgyűjteménye, az Isten ingyér teremtett bennünket – Az arzanói gyerekek evangéliuma; az olasz kisiskolások „gyerekszáj”-történeteit sokan kedvelik. A Jelenkornál jelent meg ismét Nádas Péter és Richard Swartz Párbeszéd című kötete: 1989-ben, a berlini fal lerombolásának évében a magyar író négy napon át beszélgetett Európa szellemi kettéosztottságáról a svéd újságíróval. A beszélgetést magnószalagra rögzítették, így született a kötet. A Leányregény címet viseli a Polcz Alaine-életműsorozat új darabja. A Scolartól Bán Zoltán András Hölgyszonáta és más történetek című kötete ajánlható azoknak, akiknek tetszett a szerző tavalyi, első regénye.
Az Ulpius-ház adja ki J. M. G. Le Clézio, az idei irodalmi Nobel-díjas életműsorozatát, mint ahogy a tavalyi (Doris Lessing) és a tavalyelőtti (Ohran Pamuk) díjazottak kötetei is kaphatók még náluk. Szintén itt jelent meg Verebes István médiaszemélyiség első regénye, amely – nem meglepő módon – a média világáról szól. A Kalligram Fernando Pessoa válogatott verseit adja közre, és folytatja nagyszabású Krúdy-sorozatát.
A képzőművészeti kötetek közül pazar ajándék lehet a Kossuth Kiadónál megjelent Reneszánsz művészet című album, csakúgy, mint a Mátyás-féle Corvinák fakszimile kiadása. A Vince kiadó A művészet képes története címmel jelentetett meg nagyszabású albumot (szerkesztő: Claude Frontisi), de kuriózumnak ígérkezik Alfons Mucha-albumuk is, Renate Ulmer szövegével.
Igazi különlegesség Rieder Gábor Szocreál festészet a Rákosi-korban című kötete, amely a jelenleg a Debrecenben látható tematikus kiállítás képeit mutatja be. A kötet magánkiadásban jelent meg. Thomas Pöpper – Christof Thoenes – Frank Zöllner munkája, a Michelangelo – a teljes életmű című album már csak borsos ára (40 ezer forint) miatt is kivételes ajándék lehet.
Az érdekességek között említhető Sztanó László Olasz–magyar kulturális szótára (Corvina): a Debreceni Egyetem olasz tanszékének docense azt járja körül, hogyan látják magukat az olaszok: a szótár leghosszabb címszava az identitá italiana, azaz az olasz identitásról szóló szócikk. Szintén a Corvina kiadónál látott napvilágot Norbert Frei kötete, aki 1968. Diáklázadások és globális tiltakozás címmel azt vizsgálja, mi történt 68-ban, az európai–amerikai kultúra szempontjából mindenképpen határkőnek tekinthető évben.
A szakkiadványok közül elsősorban Andrej Szczeklik Koré, avagy az orvoslás lelke című művelődéstörténeti albuma tarthat számot érdeklődésre (Európa). A pszichológiai kiadványok között nagy újdonság Szendi Gábor Isten az agyban (Jaffa) és Mohás Lívia Nők a harmadik évezredben című munkája (Saxum).
Péntek Orsolya (Medical Tribune)