Fordulat a myeloma multiplex terápiájában
Megduplázott reakció
Rossz prognózisú myeloma multiplexben szenvedő betegeknél az új proteoszómagátló, a bortezomib hatására megduplázódott a válaszreakciót mutató betegek száma a nagy dózisú kortikoszteroid- terápiához képest.
Új távlatokat nyithat a myeloma multiplex (MM) kezelésében a bortezomib, derült ki a New England Journal of Medicine közleményéből (2005;352:2487–98.). A betegség túlélésében az elmúlt évtizedekben elért mérsékelt javulás mögött részben az állt, hogy ebben a kórképben a rosszindulatú sejtek érett, jelentős mennyiségű kóros fehérjét termelő plazmasejtek. Az alacsony sejtszaporodási aktivitás miatt a myeloma-sejtek kevésbé érzékenyek az egyéb kórképeknél hatásos citosztatikus szerekre. Az eddigiektől eltérő támadáspontú proteoszómagátló, a bortezomib, új terápiás lehetőséget jelent.
Középpontban az ubikvitin
Az új szer a sejten belüli, szabályozott fehérjelebontásért felelős ubikvitin–proteoszóma mechanizmust befolyásolja, amelynek felfedezéséért két kutatótársával együtt a magyar származású Avram Herschko 2004-ben a Nobel-díjat kapta. Ez a rendszer végzi többek között a sejtciklus-szabályozás és a programozott sejthalál számos szabályozó fehérjéjének lebontását. A proteoszómafunkció gátlásával a bortezomib alapvető sejtbiológiai folyamatokra hat.
A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!