Fiú vagy lány? Népi hiedelmek kontra tudomány
A leendő gyermek neme mindig is izgalom és találgatások tárgyát képezte a családban, nem csoda hát, hogy népi hiedelmek és praktikák sora született arra, hogyan lehet már jó előre valószínűsíteni, hogy a rózsaszín vagy a kék babaruhák közül válasszanak-e a szülők.
A NewScientist tudományos kismamája, Linda Geddes, ezúttal annak járt utána, hogy a tudományos kutatások alátámasztják-e mindazokat a népi bölcsességeket, melyek mind-mind arra hivatottak, hogy a leendő szülők már jó előre tudják, hogy kisfiuk vagy kislányuk fog-e születni.
Inkább fiúra számíthat az az anya, akit a terhesség első trimeszterében különösen megkínoznak a reggeli rosszullétek és hányások
Nos, a kutatások szerint ennek a hiedelemnek nincs semmi alapja, sőt valójában éppen az ellenkezője igaz. Egy 1999-ben több mint 8000 résztvevővel lefolytatott vizsgálat szerint például a gyakori reggeli rosszulléteket panaszoló anyák 44,3 százaléka hozott világra később fiút, míg az átlagos népességben ennek aránya összességében több, 51,4 százalék volt. A különbségekért a humán chorion-gonadotropin (hCG) nevű hormont teszik felelőssé, mely lánymagzatot viselő várandósok esetében nagyobb mennyiségben termelődik.
A teljes cikk a Gyermekéveken olvasható!