Felnőttekben is van barna zsírszövet
A testzsír túlnyomó részét kitevő, energiát tároló fehér zsírral szemben a „jó”, barna zsírszövet sejtjei energiát használnak fel, hőt termelnek, a csak erre a sejttípusra jellemző UCP1 (uncoupling protein 1) fehérje expressziója révén. Az amerikai New England Journal of Medicine csütörtöki számában jelent meg az a tanulmány, amely szerzői elsőként igazolták, hogy a barna zsír felnőttekben is jelen van, és aktív szerepet játszik az anyagcserében.
C. Ronald Kahn, a bostoni Joslin Diabétesz Központ munkatársa, a kutatás vezetője elmondta, hogy megállapításuk új, fontos célpontot jelöl ki az elhízás és a 2-es típusú diabétesz kezelésére. A glukóz lebontását gyorsíthatja, ezáltal hozzájárulhat a testsúly csökkenéséhez, ha a barna zsír mennyiségét sikerül növelni.
A kutatók úgy találták, hogy a normális vércukorértékkel rendelkező fiatalabb és karcsúbb páciensek testében több a barna zsír, mint az idősebb, testesebb emberekében. Télen, amikor több energiára van szüksége a szervezetnek, hogy hőmérsékletét megtartsa, aktívabb, több energiát fogyaszt a barna zsír.
A tanulmányban három éven át 1972 páciens vett részt PET-CT-vizsgálaton. A nők 7,5 százalékánál, míg a férfiaknak csak 3,1 százalékánál találtak jelentősebb mennyiségű barna zsírsejtet. A képalkotó eljárások tökéletlensége miatt ennél csak több lehet a barna zsírsejt a szervezetben, jóllehet kisebb és kevésbé aktív lerakatok formájában.
A legtöbb barna zsírsejtet a személyek nyakának elülső részétől a mellkasig terjedően találták a kutatók. Két személy nyakából vett barna zsírsejtekben a UCP1 fehérjét is kimutatták.
Forrás: MTI, New England Journal of Medicine