Ez a testrész árulkodhat az alkoholizmusra való hajlamról
Egy különös tanulmány szerint a gyűrűsujj és a mutatóujj hosszának aránya (2D:4D) előre jelezheti az alkoholfogyasztási szokásokat, írja a femina.hu.
A kutatást a Swansea Egyetem professzora, John Manning vezette, és arra világított rá, hogy a gyűrűsujj hosszának relatív növekedése szoros összefüggésben állhat az alkoholfogyasztás mértékével.
A jelenség magyarázata az embriókori hormonális hatásokban keresendő. A magzati fejlődés során a férfiak nagyobb mennyiségű tesztoszteronnak, míg a nők több ösztrogénnek vannak kitéve. Ez az eltérő hormonális környezet nemcsak a nemi jellegeket, hanem az ujjak hosszának arányát is befolyásolja: a gyűrűsujj hossza jellemzően a tesztoszteron hatását tükrözi, míg a mutatóujj az ösztrogénét. A hosszabb gyűrűsujj tehát a magasabb magzati tesztoszteronszint jele lehet.
A kutatás keretében a lengyelországi Łódź Orvosi Egyetem 258 hallgatója – 169 nő és 89 férfi – vett részt egy kérdőíves felmérésben, amely az alkoholfogyasztási szokásaikat térképezte fel. Az eredmények szerint azok, akiknél a gyűrűsujj hosszabb volt a mutatóujjnál, magasabb alkoholfogyasztási szintet és Audit-teszt-pontszámot mutattak. Bár a kapcsolat mindkét nem esetében megfigyelhető volt, férfiaknál látványosabban megmutatkozott.
Korábbi európai és ázsiai vizsgálatok szintén hasonló összefüggéseket tártak fel az ujjak aránya és az alkoholfogyasztás között. Érdekes módon a hosszabb gyűrűsujj nemcsak az alkoholfogyasztás mértékével, de számos más biológiai és viselkedésbeli jellemzővel is kapcsolatba hozható.