hirdetés
hirdetés
2024. április. 30., kedd - Katalin, Kitti.
hirdetés

Érdekességek a könyvhétre

Bár a június 5-én kezdődő, 79. ünnepi könyvhét középpontjában ezúttal is a kortárs szépirodalom, ezen belül a magyar irodalom áll, érdemes körülnézni az ismeretterjesztő, zenei, képzőművészeti vagy egyéb tárgyú kiadványok között is – jó néhány igényes kötet megjelentetését időzítették erre a néhány napra a kiadók.

Talán a közelmúltban véget ért Budapesti Nemzetközi Könyvvásárnak köszönhető, hogy az elmúlt fél évben soha nem látott mennyiségű kínai vagy Kínával foglalkozó könyv jelent meg magyarul. Ezek közül minden bizonnyal az egyik legérdekesebb Jonathan Fenby Hetven csoda Kínából – A selyemúttól az olimpiáig című könyve (Athenaeum Kiadó): írója több mint háromszáz oldalon ismerteti a kínai múltat és jelent, az építészettől a tárgykultúrán át a kulináriáig. Szintén keleti, bár közelebbi világról szól Soproni András Orosz kulturális szótára (Corvina), amelyben a szerző sokéves munkával gyűjtötte egybe a hétköznapi élet hagyományos szótárakban nem található fogalmait.   Bizonyára sikeres lesz a Magvető Kiadónál megjelenő, a Beszélgetések nem csak tudományról című Révai Gábor interjúkötet, melyben Csányi Vilmos etológus és Lukács Béla fizikus válaszol az emberi élet nagy kérdéseire. A Kalligram gondozásában lát napvilágot Földényi F. László 33 esszét tartalmazó Az ész álma című könyve, amelyben az Európaszerte elismert esszéista, műfordító, kritikus, irodalomtörténész, művészeti író a korszellemmel foglalkozik. A kötet írásai jórészt megjelentek már németül, angolul, spanyolul és hollandul is.
  Ami a nem egészen tudományos, de különleges csemegéket illeti: az Édesvíz Kiadó megkezdte a tavaly elhunyt Szepes Mária életművének kiadását. Az Ulpius ház adja ki Domán István Talmud című munkáját, amely a főrabbi válogatása a teljes Talmudból, a Jaffa Kiadó pedig Hogyan legyünk alkoholisták? címmel tette közzé Tompa Imre borújságíró antológiáját.
  A pszichológiai irodalom újdonsága Pléh Csabától A pszichológia örök témái (Typotex). A Jaffa adta ki újra Feldmár András sztárpszichiáter Van élet a halál előtt? című alapkönyvét. A közelmúltban elhunyt tanatológus-pszichológus, Polcz Alaine munkáiból a Jelenkor Kiadó indított életműsorozatot. A legutóbb megjelent két esszékötet közül az elsőben, a Mit siratok?-ban a szerző az emberi veszteségek feldolgozásának módjáról értekezik, míg a másodikban, a Kit szerettem? Mit szerettem? címűben barátaira – mások mellett Weöres Sándorra, Károlyi Amyre, Nemes Nagy Ágnesre – emlékezik.
  A zeneszerető könyvgyűjtők figyelmébe ajánlható a Rózsavölgyi és tsa. kuriózumnak számító kiadványa, Az orgona képes krónikája, amelyben még a kisebb magyarországi falvak orgonáit is bemutatják a szerzők. A zene egy másik területén a Cartaphilus Kiadó Pink Floyd-kötettel folytatja a könnyűzenei élet meghatározó egyéniségeit és együtteseit bemutató sorozatát (a Pink Floyd – Echoes című kötet Glenn Povey munkája).
  A képzőművészeti kiadványok közül magasan kiemelkedik Marosvölgyi Gábor új Gulácsy-monográfiája (Mundus Magyar Egyetemi Kiadó): a vaskos, reprodukciókkal és relikviákkal illusztrált kötet a Gulácsy-kutatás szintézise és eddig legátfogóbb darabja. Gulácsynak most van kiállítása Budapesten – akik pedig még emlékeznek az 1993-as budapesti Henry Mooretárlatra, bizonyára örömmel veszik, hogy a Taschen/Vince Kiadó monográfiát szentelt a szobrászóriásnak. Az építészeti tárgyú munkák sorát gazdagítja a Hild József építészete című tanulmánykötet (Terc Kiadó), amelyben a 140 éve született, Budapest arculatát meghatározó módon befolyásoló építész szerepét taglalják kortárs kollégái.

A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!

A kulcsos tartalmak megtekintéséhez orvosi regisztráció (pecsétszám) szükséges, amely ingyenes és csak 2 percet vesz igénybe.
E-mail cím:
Jelszó:
PÉNTEK ORSOLYA
a szerző cikkei

Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés