Elismert fejlesztések
Sikeres „karriert” futott be a Magyar Innovációs Szövetség által 1992-ben alapított Innovációs Nagydíj és Innovációs Díj: az eddigi tizenöt pályázati felhívásra összesen 852 pályamű érkezett, ebből 739 meg is valósult. Közülük 124 kapta meg a díjak valamelyikét. Az idén március 28-án adták át az elismeréseket a Parlamentben.
EGIS
Ötödik alkalommal vehette át az elismerő oklevelet az EGIS Gyógyszergyár Nyrt. (2006: Ripedon®; 2004: Stimuloton®; 2003: Talliton ®; 1997: Halixol® termékcsalád). Ezúttal a venlafaxin (Velaxin®) retard kapszuláért, amelyet 2006 szeptemberében hozott forgalomba. A depresszió elleni szer forgalma bevezetésétől 2007 decemberéig meghaladta a félmilliárd forintot, és a vállalat közleménye szerint ebben az időszakban a generikus gyógyszer 117 millió forint megtakarítást eredményezett az Országos Egészségpénztár számára (az originális készítmény rendeléséhez képest). Különlegessége, hogy hatóanyagát olyan – szabadalommal védett – eljárással állítja elő az EGIS, amely nagymértékben javítja a termék tisztaságát, a gyártás gazdaságosságát, és környezetvédelmi szempontból is előnyös. A készítmény csupán hatodannyi szennyezőanyagot tartalmaz, mint amenynyit a nemzetközi szakmai ajánlás elfogadhatóként meghatároz.
77 Elektronika
A 2000-ben a DCont Personal egyéni vércukorszintmérővel már Innovációs Nagydíjat nyert Kft. ezúttal automata vizeletlaboratóriumával érdemelte ki az elismerést. A többéves fejlesztői munka eredményeként született integrált rendszert alkotó készülékek – a LabUMat automata kémiai vizeletanalizátor és az UriSed automata vizeletüledék analizátor – önállóan is használható, nagy bonyolultságú labordiagnosztikai berendezések. Amint a HVG című gazdasági hetilap írja, „a készüléket Német- és Olaszországban már rendszerbe is állították – ami egyfajta fordulópontot jelenthet a diagnosztikában. A vér vizsgálatának automatizálása már Magyarországon is több mint húsz éve a mindennapi praxis része, a veseterméket viszont mindmáig mikroszkópos szemrevételezéssel elemzik”.
A zsűri indoklása szerint az analizátorok összekapcsolásával olyan új, a világpiacon nagy érdeklődést kiváltó termék született, amely képes a vizeletanalízis összetett folyamatát teljesen automatikus és egyedülálló módon elvégezni, amely a vizeletminta 11 paraméterének szárazreagens csík alapú, optikai méréssel történő meghatározása után a vizeletüledék analízisét is elvégzi. Az üledékről készített nagy felbontású, digitális képek kiértékelése 15 alakos elem típus felismerését teszi lehetővé egy speciális, erre a célra fejlesztett, többlépcsős, neurális hálózaton alapuló algoritmus által. Ez ma a világon az egyetlen, teljes látóteres, automata üledékanalizátor.
Chinoin, a Sanofi Aventis csoport tagja
A Beraprost ipari szintézise és piaci sikere hozta meg a Chinoin számára az idei díjat. A prosztaglandinmolekulák gyógyszerhatóanyagként való előállítása soklépéses, fejlett technikát igénylő szintézissel történik, közülük is legnehezebb a prosztaciklinek előállítása. Egyes terápiás területeken, mint a korábban halálos kimenetelű, tüdőben kialakuló magas vérnyomás, egyedül a prosztaciklinek alkalmazása javítja a túlélési esélyeket.
A sikerhez újszerű szintézist dolgozott ki a Chinoin, ami nemzetközi szabadalommá fejlesztve megnyitotta az utat a japán piacra. A sikeres bevezetésnek köszönhetően a gyár Japánban piacvezető prosztaciklinbeszállítóvá vált. A kiugróan magas bevétel és jövedelmezőség mellett jelentős számú munkahelyet teremtett a magyar kvalifikált munkaerő számára.
A magyar gyógyszeripar a Beraprost gyógyszerhatóanyaggal sikeresen növelte a szellemi tőke exportját a világ legfejlettebb gazdaságába. A termék eddigi bevétele 4 milliárd 200 millió forint, amelyből az eredmény 2 milliárd 400 millió. Ez a magyar–japán export értékével (2007. 1–11. hóban 66 milliárd forint) összevetve is számottevő.
MEDICAL TRIBUNE
A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!