2024. december. 22., vasárnap - Zéno.
hirdetés
hirdetés

Egyedülálló fogászati szimulátorok Debrecenben

A Debreceni Egyetem Fogorvostudományi Karán az országban elsőként valósult meg speciális, a fogorvosképzést és a posztgraduális képzést is támogató szimulációs rendszerek beszerzése.


 

– Történelmi pillanat ez a kar életében. A Gyakorlatorientált felsőfokú képzések infrastrukturális- és készségfejlesztése a Debreceni Egyetemen című, RRF-2.1.2-21-2022-00003 projekthez történő csatlakozásunk lehetővé tette, hogy elsőként Magyarországon beszerezzünk nyolc fogászati szimulátort részben pályázati, részben saját forrásból. Azt gondolom, nagyon fontos egy ilyen manuális szakmában, mint amilyen a mienk, a biztonságos gyakorlási környezet megteremtése, a készségek fejlesztése, és ezzel párhuzamosan egy objektív értékelés biztosítása a képzés során – fogalmazott az átadáskor Bágyi Kinga dékán.


Ezek a speciális fogászatra kifejlesztett szimulátorok a graduális és posztgraduális oktatásban is óriási lehetőségeket adnak a gyakorlásra, amit Európa- és világszerte már alkalmaznak több egyetemen. A hallgatók biztonságos környezetben fejleszthetik kézügyességüket és készségeiket, mielőtt műanyag fogakban, majd a későbbiekben valós betegeken végeznék ugyanezeket a beavatkozásokat. a rendszer segítségével a legegyszerűbb fúróvezetési feladatok: alakzatok, formák fúrása, mélység- és nyomatékkontroll megérzésének képessége válik lehetővé, a későbbi bonyolultabb és egyre nehezebb feladatok elvégzése előtt. Lehetőség van valós betegek terápiás beavatkozásainak megtervezésére és előzetes gyakorlásra is, amennyiben a páciens képalkotó diagnosztikai leleteit bevisszük a rendszerbe.

A tanulók teljesítményének objektív mérése, a manuális készségeik változásának paraméterezése, összehasonlítása is meg tud valósulni, ami mindenki számára egy elég egyértelmű, megkérdőjelezhetetlen értékelést biztosít.

– Természetesen ezzel párhuzamosan egy kurrikulum reformot is végre kellett hajtanunk, így az idén felvételt nyert első évfolyam hallgatói már gyakorolhatják és fejleszthetik készségeiket biztonságos és ellenőrzött környezetben második évfolyamtól, a preklinikai, úgynevezett propedeutika blokk előtt – tájékoztatott.

(forrás: Debreceni Egyetem)
hirdetés

Könyveink