hirdetés
hirdetés
2024. november. 22., péntek - Cecília.
hirdetés

Dél-amerikai leletek

Érdekes részletek tárultak fel Dél- Amerika népeinek távoli múltjából. A kutatók egyre inkább úgy vélik, hogy egykor nagyra hivatott, meglehetősen kifinomult társadalmak éltek az Amazonas vidékén. Történetükről nagyon kevés az ismeret és a lelet, mivel ritkán építkeztek kőből. Nemrég viszont hatalmas kőtömbökből álló rendszert fedeztek fel.
127 darab, egyenként többtonnás, földbe ásott kőre bukkantak a régészek. Stonehenge-re gondolva ebben is rendszert igyekeztek keresni. Találtak is: a kőtömbök a téli napforduló időpontjának meghatározását segítik. Az ugyanott kiásott kerámiatöredékeket kétezer évesnek találták.
Stonehenge-t idézi egy másik friss, dél-amerikai régészeti felfedezés is, amelyre Peruban bukkantak, az Andok lábánál. A föld alól kiásott templom korát 4200 évesre becsülik, ami megegyezik Stonhenge- ével. Ez a nyugati féltekén talált legrégibb „csillagászati obszervatórium”. Az ásatást Robert Benfer, az amerikai Missouri Egyetemről nyugdíjba vonult régész vezette. Nagy, erős érzelmeket kifejező kőfejeket találtak. A segítségül hívott fizikus elemzéséből kiderült, hogy a fejek és más tárgyak elhelyezése nem véletlenszerű. Az általuk bezárt szögek csillagászati időpontok meghatározását teszik lehetővé: a napkelték irányát mutatják a napfordulók és napéjegyenlőségek idején. Benfer szerint a templomot a vetés idejének meghatározására használták.

A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!

A kulcsos tartalmak megtekintéséhez orvosi regisztráció (pecsétszám) szükséges, amely ingyenes és csak 2 percet vesz igénybe.
E-mail cím:
Jelszó:
DR. JÉKI LÁSZLÓ
a szerző cikkei

Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés