hirdetés
hirdetés
2024. november. 22., péntek - Cecília.
hirdetés

Börtönbe zárt részecskék

Ismét előbbre léptünk az anyag szerkezetének, ezzel együtt a világegyetem történetének feltárásában. A részecskefizikusok új, meglepő felismerésre jutottak a New York közelében fekvő Brookhavenben, ahol a világ legnagyobb, nehézionokat gyorsító berendezése műdödik. Az óriási energiájú, aranyatommagokból álló részecskenyalábok egymással ütközésekor rövid időre, átmenetileg olyan körülmények jönnek létre, amilyenek a világegyetem történetének kezdetén, az ősrobbanás után néhány milliomod másodperccel létezhettek. Ekkor még nem alakultak ki az atommagok stabil összetevői, a protonok és a neutronok, léteztek viszont a protonok és a neutronok alkotórészei, a kvarkok és a kvarkok közti kölcsönhatást közvetítő gluonok. Szabad, magában levő kvarkot mindeddig a rengeteg erőfeszítés ellenére sem sikerült megfigyelni.

A kvarkokat nem sikerült kiszabadítani,

mintha életfogytig be lennének börtönözve. Egyre nagyobb energiájú részecskékkel bombázták a protonokat, de azok sosem estek szét kvark darabjaikra. A kutatók roppant elméleti erőfeszítéseket tettek a kvark-bezárás értelmezésére, és arra kerestek magyarázatot, miért nem képesek kiszabadulni, önálló életet „élni”.

A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!

A kulcsos tartalmak megtekintéséhez orvosi regisztráció (pecsétszám) szükséges, amely ingyenes és csak 2 percet vesz igénybe.
E-mail cím:
Jelszó:
DR. JÉKI LÁSZLÓ
a szerző cikkei

Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés