ÁSZ kontra minisztérium
Kidobott pénz
Az Egészségügyi Minisztérium nem hasznosított semmit a reformhoz megrendelt tanulmányokból, azokat még csak nem is rendszerezte, egyetlen olyan anyagot sem találtunk a tárcánál, amelyben utalás lett volna arra, hogy a tanulmányok az esetleges változások szakmai alapját jelentették volna. Mindezt Kovács Árpád, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnöke nyilatkozta a Népszabadságban azt követően, hogy a számvevők a szaktárca 2002 januárja és 2004 októbere közötti tevékenységét vizsgálva megállapították: működésének két éve alatt az Egészségügyi Minisztérium programirodája 520 millió forintot fordított külső szakértők megbízására, ám az általuk elkészített szakmai tanulmányok nem hasznosultak.
Ennek oka az volt, hogy tavaly augusztusban a kormány leállította a reformtervek kidolgozását, és a minisztérium nem juttatta el az elkészült tanulmányokat az érintett szakterületekhez. A jelentés tanulmányokra vonatkozó részéről annak ellenére polémia alakult ki az ÁSZ és az egészségügyi miniszter között, hogy Rácz Jenő az ÁSZ által hozzá megküldött anyagot elfogadta, ahhoz észrevételt nem fűzött. Egyes állítások szerint ugyanis e tanulmányok nemcsak nem hasznosultak, hanem fellelhetők sem voltak, ám ezt a miniszter cáfolta. Szerinte a tanulmányok megvoltak, csak mint mondta, nem ott, ahol a számvevők keresték.
Később Nagy Ákosné, az ÁSZ főigazgató-helyettese reagált a miniszter szavaira. Eszerint csak vizsgálatuk megállapításai után kezdődött meg a tárcánál a dokumentumok rendszerezése, vagyis az ÁSZ jelentése járult hozzá ahhoz, hogy a helyzet ma már megfelelőnek tekinthető.
A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!