A nanotechnológia kockázatai
Amerikai kormányszakértők, a tudományos élet és az ipar képviselői, valamint a környezetvédők ritkán látott egységben lépnek fel a nanotechnológia esetleges káros hatásait tisztázó kutatások mellett. Hasonlóan foglalt állást nemrég a brit Royal Society és a Japán Tudományos Tanács. Attól tartanak, hogy ellenkező esetben a nanotechnológia is olyan fogyasztói ellenállásba ütközhet, mint a genetikailag módosított élelmiszerek bevezetése.
A nanotechnológia térhódítása évekig töretlen volt, nemrég azonban megjelentek az első aggódó vélemények: óvatosan kell bánni vele, mert betegségeket, környezetkárosodást okozhat. A genetikailag módosított növények elleni harcban edzett környezetvédők új céltáblája a nanotechnológia, egyesek már a kutatások betiltását követelik. Attól tartanak, hogy a biotechnológia és a nanotechnológia „házasításával” új életformák jöhetnek létre, ezek viselkedése pedig megjósolhatatlan és ellenőrizhetetlen.
Egyes kutatók azzal igyekeznek megnyugtatni az aggódókat, hogy a nanotechnológiákban nincs semmi új, ezek egyszerűen a hagyományos kémiai, anyagtudományi, fizikai, mérnöki tudományok kiterjesztései. Ez az érv azonban nem túl hatásos, mivel az elmúlt néhány évben a nagyközönség ennek éppen az ellenkezőjét hallotta rendszeresen. Szinte napi gyakorisággal jelentek meg a nanotechnológiák sikertörténetei a médiában. Ha ez a technológia csodákra képes, akkor nyilván ártani is tud.
A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!