A kórházakban is átlépik a kétperces időhatárt
Egy január elején publikált felmérés (NEJM 2008;358:9–17) eredményei szerint az Egyesült Államok kórházaiban évente 750 ezer betegnél következik be szívleállás, amikor is a a beteget az American Heart Association irányelvei szerint két percen belül defibrillálni kell. A University of Michigan munkacsoportja 6800 ilyen esemény adatait tekintette át. A defibrillálás 2045 beteg esetében késett, közülük csak 22 százalék maradt életben, szemben a két percen belüli beavatkozással tapasztalt közel 40 százalékos aránnyal.
„Mind ez idáig csupán szakértői véleményeken alapult a defibrillációnál ajánlott kétperces időhatár” – tájékoztatta az amerikai lapokat a vizsgálat vezetője, dr. Paul S. Chan kardiológus professzor. „Egyértelmű standardokat eddig nem fogalmazott meg senki – ez a vizsgálat azonban megerősíti a 120 másodperces határ létjogosultságát” – tette hozzá. A vizsgálat azt is kimutatta, hogy a késés elsősorban a nem kardiológiai profilú osztályokra, időben pedig az éjszakai és a hétvégi órákra jellemző. Chan azonban azt is leszögezte: „a kórházi osztályok és ágyak minden típusánál előfordult késés, és egyelőre nem világos, mit tehetnénk a reagálás felgyorsítása érdekében”.
A cikk szerzői megoldásként elsősorban a minden betegszobában elhelyezendő defibrillátor szükségességét hangsúlyozzák. A közleményhez fűzött szerkesztőségi közleményben Leslie A. Saxon, a Dél-Kalifornia Egyetem kardiológus professzora lehetséges megoldásként a kórházban ápolt betegek állandó mobil monitorozását veti fel.