A Hodgkin-kór korszerű kezelése
Célkitűzés
Az összefoglaló szerzője az újonnan diagnosztizált és a relapszusban levő klasszikus, illetve lymphocyta-gazdag Hodgkin-lymphoma jelenlegi terápiáját és a kezelés ellentmondásait tekinti át, továbbá röviden ismerteti a fejlesztés alatt álló új szereket is.
Újabb eredmények
A fluoro-2-dezoxi-D-glükóz alkalmazásával korai szakban végzett pozitronemissziós tomográfiás (PET-CT) ismételt stádiumbesorolás (restaging) fontos prognosztikai információkat nyújt, különösen előrehaladott stádiumú Hodgkin-lymphomában. A két kemoterápiás ciklust követően is folyamatosan megmaradó, pozitív PET-CT-lelet igen kedvezőtlen kórjóslatra utal, ugyanakkor a negatív eredmény igen kedvező végkimenetelt mutat. A PET-CT eredménye lehetőséget ad arra, hogy tanulmányozhassuk a kezelés korai szakaszában történő terápiamódosítás hatásait: egyrészt negatív lelet esetén a korai stádiumú betegeknél lerövidíthető a kezelés és elkerülhető a sugárterápia, másrészt pozitív eredmény birtokában növelhető a kezelés intenzitása. Újabb retrospektív vizsgálatok szerint a standard doxorubicin, bleomycin, vinblastin, dakarbazin összetételű kemoterápiás protokoll biztonságosan alkalmazható csaknem minden Hodgkin-lymphomában szenvedő betegnél. A protokoll teljes dózisban, növekedési faktor kiegészítés nélkül adható, ezáltal csökkenthető a bleomycin által okozott tüdőtoxicitás kockázata, és talán a végkimenetel is javítható. Számos új, ígéretes szert fejlesztettek ki a terápiarezisztens Hodgkinlymphoma kezelésére, többek között az SGN-35 jelzésű immunotoxint és az MGCD0103 jelzésű hiszton deacetiláz inhibitort. A rituximab hatékonyságát jelenleg vizsgálják mind klasszikus, mind lymphocyta-gazdag Hodgkin-lymphomában.
Összegzés
A kemoterápiás ciklusok közötti, fluoro-2-dezoxi-D-glükózzal végzett PET-CT-vizsgálatokon alapuló, kockázatadaptált kezelést alkalmazó, jelenleg zajló vizsgálatokban a gyógyulási arány javításával, a toxicitás csökkentésével, vagy akár mindkettővel tovább javulhat a kimenetel Hodgkin-lymphomában szenvedő betegeknél.
Kulcsszavak
Fluoro-2-dezoxi-D-glükózzal végzett pozitronemissziós tomográfia, Hodgkin-lymphoma, terápiarezisztencia esetén alkalmazott (salvage) kezelés
A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!