Tudomány
A gyertya füstje egészségkárosodást okozhat?
A Dél-Karolinai Egyetem kutatói égő gyertyák füstjét vizsgálták meg laboratóriumban, és arra a megállapításra jutottak, hogy a paraffinból készült viaszgyertyák a tüdőrákkal, valamint az asztmával kapcsolatos káros füstöt szabadítanak fel. Hozzátették, hogy egészségromboló hatásuk csak évekkel később jelentkezik.
Amid Hamidi, a kutatás vezetője szerint azok az emberek vannak a leginkább kitéve a veszélynek, akik gyakran használnak gyertyákat például relaxáláshoz a kádban vagy este a vacsoránál, a jó hangulatért.
Az Amerikai Kémiai Társaság tanácskozásán elmondta: „nem valószínű, hogy az egy-egy alkalommal használt paraffin alapú gyertya füstje bármilyen hatással lehet az emberre. De naponta több paraffinos gyertya égetése például egy rosszul szellőztetett fürdőszobában a fürdőkád körül, okozhat problémákat.”
A gyertyafüst vizsgálata során a kutatók sokfajta gyertyát gyújtottak meg a laboratóriumban és összegyűjtötték a gyertyák füstjét. A paraffin alapú gyertyák égetése során egyértelmű volt, hogy káros kémiai anyagok kerültek a levegőbe, főleg azért, mert a gyertyák égésekor nem termelődik akkora hő, hogy elégjenek olyan veszélyes anyagok mint a toluol és a benzol.
A tudósok azt tanácsolják, hogy inkább méhviaszból vagy szójából készült gyertyákat használjunk, ezek ugyanis nem bocsátanak ki semmilyen káros kémiai anyagot – olvasható a BBC hírszolgálatának honlapján.
MTI