Táplálkozás
A fügekaktusz segíthet a felesleges kilók eltüntetésében
A fügekaktusz rostjai gátolják a zsírok felszívódását.
A kaktuszok az amerikai földrész növényei, Európában csak Amerika felfedezése után váltak ismertté. A latinul Cactaceae-nak nevezett növénycsalád kb. százmillió évvel ezelőtt alakult ki, amikor a hegyláncok közötti sík vidékeken megkezdődött a sivatagos és félsivatagos területek kialakulása. A gyakori vízhiányhoz az itt élő növények folyamatosan alkalmazkodtak, hajtásrendszerük lecsökkent, módosult, kültakarójuk megkeményedett, leveleikből levéltövisek lettek és ily módon rendkívül szárazságtűrővé váltak.
Az indiánok és a kaktuszok
Tudjuk, hogy az amerikai őslakosság a kaktuszokat már széleskörűen használta. Más növények híján takarmánynak, tüzelőnek is alkalmazták, de különböző emberi táplálékokat is készítettek belőlük. Az indiánok isteni eredetűnek tekintették e növényeket, és templomaikban is elhelyezték ezeket. E hagyományt folytatták Mexikóban, ahol egy stilizált kaktusz a mai napig az ország címerében is szerepel.
Kaktuszból tequila
Napjainkban a kaktuszok az egész világon elterjedtek és felhasználásuk igen széles körű. Kedvelt dísznövények szobában, kertben. Sokan vannak, akiknek hobbija a kaktuszfajták gyűjtése. Az egyik kaktuszfajta húsából erjesztett erős alkoholos ital a tequila, melynek számos változata az egész világon népszerű. A meszkalin nevű kábítószer is egy kaktuszfajtából készül, de bizonyos fajtákat alkaloidtartalmuk miatt orvosi célra is használnak.
A fügekaktusz
A kaktuszfajták közül az úgynevezett fügekaktusz Mexikóból származik. A növény 3–4 méter magasra nő, lapított ovális hajtásai a csúcson összenőnek, itt képződnek a gyümölcsök, 100–200 db tövenként. A gyümölcs héja nem alkalmas emberi fogyasztásra, a gyümölcshús viszont lédús, kellemes savanykás ízű, leginkább a körtéhez hasonlít. A gyümölcsöt világszerte fogyasztják, Mexikóban azonban a kaktusz többi részét is élelmezésre használják főzve, sütve, grillezve vagy akár nyersen is salátának.
Mire jó a kaktusz?
Az utóbbi húsz évben a fügekaktusz tudományos vizsgálatok tárgyát is képezi. Statisztikailag igazolták, hogy a kaktusz fogyasztói között kevesebb a túlsúlyos és a cukorbeteg. Az összetételt vizsgálva megállapították, hogy jelentős mennyiségben tartalmaz hasznos fehérjéket, poliszacharidokat, vitaminokat, ásványi anyagokat. Hatását vizsgálva kiderült, hogy rendszeres fogyasztása csökkenti a koleszterin-, a triglicerid- és a vércukorszintet, szabályozza a tápcsatorna, a máj és a vese funkcióit, valamint tisztítja a vastagbél alsó szakaszát. Mindezen hatások összefüggenek a növény jelentős mennyiségű rendkívül érdekes rosttartalmával. Francia kutatóknak a növényből sikerült olyan rostrészeket különválasztani, majd standardizálni, melyek ezen hatásokért koncentráltan felelősek. Az elfogyasztott táplálék lipid típusú anyagait (zsírt, olajat stb.) olyan erősen köti meg, hogy azok ellenállnak a zsírbontó enzimek hatásának. Az így létrejött gélszerű anyag a szervezetből természetes úton távozik, és esetenként a táplálék cukortartalmának egy részét is magával viszi.
dr. Lónyai Péter, Patikamagazin